AKP'li meclis üyesinden sonra Mersin Valiliği'nden de tiyatroya suç duyurusu

AKP'li meclis üyesinden sonra Mersin Valiliği'nden de tiyatroya suç duyurusu
CHP'li Tarsus Belediyesi'nin düzenlediği etkinlik kapsamında gösterilen tiyatro oyunu hakkında AKP’li belediye meclis üyesinden sonra Mersin Valiliği de "müstehcenlik" ve "dini değerlere hakaret"i gerekçe göstererek suç duyurusunda bulundu.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Tarsus Belediye Meclisi'nin AKP’li üyesi Abdurahman Altınsucu, kadrosunda Cezmi Baskın ve Deniz Oral gibi tanınmış tiyatro sanatçılarının da bulunduğu 'Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi' adlı oyun hakkında "müstehcenlik" ve "dini değerlere hakaret" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Tiyatro oyununu ücretsiz olarak halkla buluşturan CHP’li Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ise AKP'li üyenin suç duyurusuna karşı “Bu kentte yalan makinesi olanların, bu kenti karanlığa götürmek isteyenlerin gerçek yüzünü meclis toplantısında paylaşacağım” dedi.

CHP’li Tarsus Belediyesi'nin düzenlediği Tarsus Tiyatro Günleri kapsamında izleyiciyle buluşan, çeşitli fıkra ve skeçlerden oluşan müzikli komedi oyununda tiyatro sanatçıları Cezmi Baskın, Seval Tufan, Deniz Oral, Hacı Ali Konuk, Koray Ergün ve Murat Demirbaş rol alıyor.

Etkinlik kapsamında, açık havada Tarsuslularla buluşan oyundaki fıkra ve skeçler bazı medya organlarında ve sosyal medyada hedef gösterildi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları skeçlerde çarşaflı bir kadın temsilinin ve "Hacı" adlı bir tiplemenin yer almasını "dini değerleri aşağılama" olarak yorumladı. Skeçteki bazı fıkralar da "Tarsus’ta büyük ayıp" başlığı ile paylaşıldı.

AKP'Lİ MECLİS ÜYESİNDEN SUÇ DUYURUSU

Tiyatro oyunu, oyuncular ve belediye hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan AKP’li belediye meclisi üyesi Abdurahman Altınsucu şunları söyledi:

“Tarsus’ta tiyatro adı altında müstehcen içeriklerin ve müstehcen konuşmaların yer aldığı bir tiyatro sergilenmiştir. Ve maalesef bu gösteri halka açık gösteri adı altında yapılmıştır. Bu gösteriyi çocukların izlemesi son derece yanlıştır. TCK 226. maddede müstehcen seslerin, ifadelerin çocukların ulaşabileceği yerde alenen görüntülenmesi ve yayınlanması suç olarak tanımlanmıştır. Yine aynı tiyatroda maalesef inanç değerlerinin de hedef alındığı görülmektedir. TCK 216. maddede toplumun bir kesiminin dini inançlarının aşağılanması suç olarak tanımlanmıştır. Çocuklar için olumsuz ve kötü örnek oluşturabilecek içeriklerin her ne ad altında olursa olsun yayınlanmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz. Kabul edilebilecek hiçbir yanı yoktur. Bu tarz tiyatroların şehrimizde kesinlikle yayınlanmamasını özellikle belirtiyoruz. Kamuoyunun daha hassas olmasını, Tarsuslu ailelerin çocuklarını bu tiyatroya göndermemesini istiyoruz”

AKP'li meclis üyesi Abdurahman Altınsucu'nun ardından Mersin Valiliği de tiyatro oyunu hakkında suç duyurusunda bulundu. Devam eden hedef gösterme sürecinin ardından, Valilik de açıklamasında AKP'li üye Altınsucu ile aynı gerekçeleri sundu.

Oyunda "müstehcen" ve "dini değerleri aşağılayan" ifadeler olduğu savunan Valiliğin yazılı açıklaması şöyle:

“Tarsus İlçemizde 30.07.2023 Pazar günü Yarbay Semsettin Mahallesinde Tarsus Belediye Başkanlığınca düzenlenen 'Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi' isimli tiyatro oyununda 'Müstehcen' ve 'Dini inanç Değerlerini Aşağılayan' ifadeler kullanıldığı, gösteri yapıldığı ve bu oyunun çocuklar tarafından da izlendiği tespit edilmiştir. Valiliğimizce konuya ilişkin kapsamlı inceleme başlatılmış, aynı mahiyette Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması üzerine Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz de müdahil olmuştur. İcra edilen gösterinin suç unsuru teşkil etmesi ve mağdurların çocuk olması sebebiyle 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümleri gereğince aile yapımız ve milli ve manevi değerlerimizle bağdaşmayan, müstehcenlik içeren bir gösteriyi çocukların izlemesine sebebiyet veren, bahse konu gösteriyi düzenleyen, sergileyen ve ilgisi bulunanların tespit edilerek, Türk Ceza Kanunu’nun 226/1-a,b maddelerine istinaden işlem yapılması talebiyle Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Konuyla ilgili olarak ayrıca idari tahkikat başlatılmıştır.”

CHP'Lİ BAŞKAN BOZDOĞAN DA OYUNU İZLEDİ

CHP’li Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan da sosyal medyadaki hedef gösterme kampanyasına ve AKP’li meclis üyesinin suç duyurusuna, oyunun Duatepe Mahallesi'ndeki temsilini izlemeye giderek yanıt verdi.

'KENTİ KARANLIĞA GÖTÜRMEK İSTEYENLERİN GERÇEK YÜZÜNÜ PAYLAŞACAĞIM'

Oyunun sonunda sanatçılara teşekkür eden Bozdoğan, oyunun bir hiciv olduğuna dikkat çekti. Bozdoğan, “Tarsus öyle bir kentti ki dünyadaki ilk üç kütüphaneden biri Tarsus’taydı. Aydınlığın kentiydi, filozofların kentiydi, Cumhuriyet Dönemi'nde ilklerin kentiydi. Ama 12 Eylül sonrasında karanlığa gömülen bir kentti. Bu kentteki birilerinin eleştiri yapacağım derken dozu ne kadar kaçırdığını üzülerek gördüm. Bu kentte yalan makinesi olanların, bu kenti karanlığa götürmek isteyenlerin gerçek yüzünü perşembe günü meclis toplantısında paylaşacağım. Ama şunu söylemek istiyorum. Tarsus yargılayan bir kent değil. Her zaman sorgulayan bir kent" diye konuştu.

AFİŞE 15 YAŞ SINIRI İBARESİ KONULDU

Tarsus Belediyesi'nin oyunu mahalle ve köylerde ücretsiz olarak sergilemeye devam edeceği öğrenildi. Belediye, tiyatro oyununun duyuru afişine 15 yaş sınırı ibaresini de ekledi.

Öne Çıkanlar