Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ‘kadın/erkek oyuncu’ ayrımını kaldırdı

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği  ‘kadın/erkek oyuncu’ ayrımını kaldırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) tarafından 30’uncusu verilecek olan TEB Ödülleri’nde ‘oyuncu’ kategorisinden ‘kadın/erkek oyuncu’ ayrımı kaldırıldı. Ödüller bundan böyle ‘Yılın Oyuncuları’ olarak adlandırılacak.

Artı Gerçek- Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) tarafından 30’uncusu verilecek TEB Ödülleri’nde değişikliğe gidildi. Jürinin oy birliğiyle aldığı kararla 'en iyi erkek oyuncu' ve 'en iyi kadın oyuncu' ödülleri kaldırıldı. Ödül bu seneden sonra 'Yılın Oyuncuları' adıyla verilecek.

bahar-cuhadar1.jpg

'CİNSİYETÇİ TUTUMA KARŞI EŞİTLİK TALEBİMİZİN ALTINI ÇİZEN BİR ADIM'

TEB jürisinde yer alan, gazeteci Bahar Çuhadar, kararı Kültür Meclisi’ne değerlendirdi. Çuhadar'ın yaptığı açıklama şöyle:

Yaşamın her alanında cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmesi için mücadele eder, patriyarkanın ve neoliberal düzenin dayattığı toplumsal cinsiyet rollerine karşı durmaya çalışırken, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği olarak mayısta 30’uncu kez vereceğimiz TEB Ödülleri’nden ‘oyuncu ödülü’ kategorisinden kadın/erkek ayrımını kaldırmaya karar verdik. Bu bizim için; genelde ülkemizde ve dünyada, özeldeyse tiyatro (ve tabii sinema ve tv sektöründe de) alanında sürekli yaşanan (çoğunlukla kadınların ve LGBTİ+ bireylerin türlü eşitsizliğe, tacize ve baskıya maruz kaldığı) cinsiyetçi tutuma karşı eşitlik talebimizin altını çizen bir adım. Elbette Türkiye koşullarında özgürce nefes almak için ciddi bedeller ödemek zorunda olan, son derece aktif bir mücadele yürüten LGBTİ+ bireyleri gözeten bir karar. Oyuncuları cinsiyetlerinden bağımsız bir gözle ele alırken ikili cinsiyet sistemi dışındaki cinsel kimlikleri, olması gerektiği üzere ‘kadın/erkek’ tanımlarına sıkıştırmak zorunda kalmadan değerlendireceğiz. Sadece kadın ve erkek oyuncular yoktur, LGBTİ+ oyuncular vardır. Teknik olarak baktığımızda oyunculuk zaten cinsiyetler üstü bir beceri, bir iş, bir uğraştır.”

HEYECAN VERİCİ VE ÖNCÜ BİR KARAR

Bahar Çuhadar, “Eleştirmen ve birlik üyesi şapkamı çıkarıp feminist bir kültür sanat gazetecisi gözüyle baktığımda bu kararı çok heyecan verici ve öncü nitelikte buluyorum” dedi. Çuhadar, kararın Türkiye'de öncü olacağını umarak şöyle konuştu:

Dünyada başı Berlin Film Festivali çekmişti, 2021’den beri Berlinale’de en iyi oyuncu kategorisinde kadın/erkek ayrımı yok. Dilerim Türkiye’de de TEB Ödülleri belli başlı sinema ve tiyatro ödüllerinden bu ayrımın kalkması için yolu açmış olur. Çok yakın bir gelecekte ‘kadın oyuncu/erkek oyuncu’ kategorilerini tuhaf bir gülümsemeyle anımsamayı umuyorum.”

Yılın Yönetmeni’ ve ‘Genç Ekip’ kategorilerinin eklendiği, toplam 7 dalda verilecek TEB Ödülleri’nin, 2023 Mayıs’ında sahiplerine sunulması planlanıyor. Ödül kazananlar, TEB üyesi 11 kişilik jüri tarafından belirlenecek. Jüri, Erdoğan Mitrani, Tijen Savaşkan, Zerrin Yanıkkaya, Hasibe Kalkan, Tuba Aksu Şener, Handan Salta, Bahar Çuhadar, Gülin Dede Tekin, Mehmet Konuk, Eylem Ejder ve Yusuf Dündar’dan oluşuyor.

TEB HAKKINDA

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla merkezi Fransa’da bulunan Association Internationale Des Critiques De Theatre (AICT)’nin resmi üyesi sıfatıyla kurulmuştur. Türkiye’de sanatta eleştiri kavramını ve algısını güçlendirmek, tiyatro eleştirisi alanındaki çalışmaları ve araştırmaları görünür kılmak, dünyada tiyatro eleştirisi ve tiyatro kuramları konusundaki tartışmaları yakından takip etmek, konferans, kolokyum, sempozyum ve festivaller gibi uluslararası etkinliklere Türkiye’den katılımı ve katkıyı sağlamak misyonuyla kayıtlı 76 üyesiyle faaliyetlerini yürütmektedir. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar