TED'den 'Moğollar' açıklaması: Derinden üzüldük

TED'den 'Moğollar' açıklaması: Derinden üzüldük
Türk Eğitim Derneği (TED) Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, verdikleri konser sonrasında kulisleri basılan ünlü müzik grubu Moğollar hakkında açıklama yaptı. Pehlivanoğlu "Yaşanan olaylar bizi derinden üzmüştür" dedi.

Artı Gerçek - 26 Kasım Cumartesi günü TED Edirne Koleji'nde verdikleri konserden sonra okulun kurucusu ve eski AK Parti İl Başkanı Nesim İba, ünlü müzik grubu Moğollar'ın kulisini bastı.

İba'nın gerçekleştirmiş olduğu saldırıya, Cem Karaca'nın “Namus Belası” şarkısını seslendirmeden önce konuşan Emrah Karaca'nın sarfettiği sözlerini gerekçe göstermesi "pes artık" dedirtti.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR' SÖZLERİ RAHATSIZ ETMİŞ

Murat Meriç'in T24'te kaleme aldığı yazısında belirttiğine göre, konserde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Taksim'de eylem yapan ve polislerin sert muamelesi ile karşılaşan kadınlar hakkında konuşan Karaca, şu ifadeleri kullandı:

“Sadece ‘şiddete hayır’ demek için toplanan kadınlara bizzat devlet eliyle şiddet uygulanması bile İstanbul Sözleşmesi’ne ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu gösteriyor. Bu şarkı, kocası tarafından namus denilerek öldürülen bir kadını anlatıyor. Moğollar olarak bu hikâyeler şarkılarda kalmasın istediğimiz için, buna dikkat çekmek için bu şarkıyı söylüyoruz ve diyoruz ki, İstanbul Sözleşmesi yaşatır!”

'BİZ MOĞOLLARIZ'

Meriç yazısında, İba'nın konserden önce Moğollar grubuna gelerek, “Siz ne yapacağınızı bilirsiniz elbette, Sayın Valimiz, Tugay Komutanımız ve eski Başbakan Yardımcımız da konserde hazır bulunacak, bunu bilin…” diyen ve Cahit Berkay'dan “Biz Moğollar’ız. Bir repertuvarımız var, her yerde oradaki şarkıları söylüyoruz, burada da bir şey değişmeyecek” yanıtını aldığı, konserin ardından da kulisi bastığı bilgisi paylaşıldı.

Meriç yazısında, İba'nın “O Cem Karaca’nın oğlu çok ayıp etti, iki alkış almak için okumadığı bir sözleşmeyi savundu, şovunu yaptı, okul salonunu siyaset kürsüsüne çevirdi” sözleri üzerine kendisine yanıt veren Cahit Berkay'ın “Daha önce de söyledim Nesim Bey, biz Moğollar’ız ve sözümüzü her yerde aynı şekilde söyleriz. Emrah’ın cümleleri dediğiniz bizim cümlelerimiz ve her konserde bunları bu şekilde kuruyoruz çünkü gördüklerimizi anlatmakla, doğru bildiğimizi söylemekle yükümlüyüz” dediğini aktardı.

FERİDUN DÜZAĞAÇ KONSERİ İPTAL EDİLDİ

Kulisten ayrılmadan önce, gelecek haftalarda yapılacak Feridun Düzağaç konserini de iptal edeceklerini söyleyen İba, "Feridun Düzağaç konseri de iptal, bu okulda böyle şeyler söyleyemezsiniz” diye konuştu.

TED BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Kulis baskının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, "Moğollar, benim de severek dinlediğim, bu ülkenin kıymetli değerlerindendir. Kız çocuklarının okutulması yararına düzenlenen harika bir konserin ardından yanlış anlaşılmalar sonucunda yaşanan olaylar bizi derinden üzmüştür. TED olarak kendilerini ağırlamaktan her zaman onur duyacağız" dedi.

Pehlivanoğlu paylaşımının sonuna ise "#istanbulsözleşmesiyaşatır" sözlerini ekledi. Öte yandan Pehlivanoğlu'nun paylaşımının altına çok sayıda tepki mesajı gönderildi.(KÜLTÜR SANAT)

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="tr" dir="ltr">Moğollar, benim de severek dinlediğim, bu ülkenin kıymetli değerlerindendir. Kız çocuklarının okutulması yararına düzenlenen harika bir konserin ardından yanlış anlaşılmalar sonucunda yaşanan olaylar bizi derinden üzmüştür.</p>&mdash; Selçuk Pehlivanoğlu (@spehlivanoglu) <a href="https://twitter.com/spehlivanoglu/status/1597886648137969670?ref_src=twsrc%5Etfw">November 30, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Öne Çıkanlar