Tennessee Williams imzalı 'Geçen Yaz Birdenbire' oyunu İstanbul Tiyatro Festivali'nde

Tennessee Williams imzalı 'Geçen Yaz Birdenbire' oyunu İstanbul Tiyatro Festivali'nde
Yayınlanma:
A+ A-
Tennessee Williams’ın 'Geçen Yaz Birdenbire' adlı oyunu İstanbul Tiyatro Festivali'ne konuk oluyor. Oyun, 30 - 31 Ekim tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Artı Gerçek - 'Geçen Yaz Birdenbire' oyunu, Amerikalı yönetmen Jason Hale’in rejisiyle, Sokhumi Devlet Tiyatrosu tarafından Tiflis’te sahnelendikten hemen sonra İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali'ne konuk oluyor.

Oyun, 1958’de Broadway’de perdelerini açtığı günden bu yana dünyanın dört bir yanında ünlü oyuncularla defalarca sahnelendi ve Katharine Hepburn, Elizabeth Taylor ve Montgomery Clift’i buluşturan bir filme de uyarlandı.

Oyunun konusu şöyle:

1930’larda New Orleans’ta geçen oyunda varlıklı bir dul, yakın zamanda ölen şair oğlunun yasını tutmaktadır. Oğlu hakkındaki gerçekleri ve ölümünün şoke edici nedenini öğrendiğinde ise hiddetlenecek, oğlunun itibarını korumak için hikâyesini gizlemeye çalışacak ve bu yolda hiçbir engel tanımayacaktır.

SOKHUMİ DEVLET TİYATROSU HAKKINDA

Karadeniz sahillerindeki Abhazya’da 1885’te kurulan Sokhumi Devlet Tiyatrosu, 138 yıllık tarihinde sadece 1993’te Abhazya’daki savaş sırasında faaliyetlerine ara verdi. Gürcülerin bölgeden sürülmesi neticesinde Sokhumi tiyatro topluluğu da Tiflis’e geldi ve çalışmalarını burada sürdürdü. Yakın tarihinde savaşın dehşetini yaşayan Sokhumi Devlet Tiyatrosu’nun yaratıcı damarında barış, özgürlük, uzlaşma, vatanseverlik, sürgün, etnik ve dini çatışma gibi konular temel öneme sahip.

Amerikalı aktör, yönetmen ve akademisyen Jason Hale ABD’de çeşitli tiyatro topluluklarıyla çalışmakla birlikte New York Üniversitesi, HB Stüdyoları, Şanghay Tiyatro Akademisi gibi kurumlarda eğitim verdi. 2013’ten bu yana Bilkent Üniversitesi’nde tiyatro bölümünün başında olan Hale, Tatbikat Sahnesi’nde Aşk Aptalı, Devlet Tiyatroları’nda Sırça Kümes, Fareler ve İnsanlar ile Toplu Hikâyeler’i yönetti. Bilkent Tiyatro Topluluğu ile ise American Blues, Böcek, Gizli Oturum, Lefty’yi Beklerken ve La Ronde dahil pek çok oyun sahneye koydu.

Bilet bilgisi için tıklayınız. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar