Tokat'ta bulunan Roma eserleri cam kafeslerde tutuluyor

Tokat'ta bulunan Roma eserleri cam kafeslerde tutuluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Niksar'da 2007'de Ayvaz Parkı yakınlarında 20 metrelik bir mozaik bulundu. Roma dönemine ait olduğu belirlenen mozaikler cam kafeste korunarak sergileniyor.

Artı Gerçek- Tokat'ın Niksar ilçesinde Ayvaz Parkı yakınlarında 2007 yılında belediye işçileri tarafından yürütülen çalışmalarda tabana işlenmiş çeşitli desenler bulunan mozaiklere rastlandı. Tokat Müze Müdürlüğünden gelen uzmanlar, yaptıkları incelemeler sonunda mozaiklerin Roma dönemine ait olduğunu belirledi.

MOZAİKLER ROMA HAMAMINA AÇILIYOR

Niksar Belediyesi Başkanı Özdilek Özcan, mozaiklerin bulunduğu alanın bir giriş yolu olduğunu ve yolun devamının bugün toprak altında olan Roma hamamına açıldığını söyledi.

Mozaiklerin bulunduğu alan Niksar Belediyesi tarafından, hem sergilenmesi hem de korunması için cam kafeslerde muhafaza ediliyor.

aa-20230130-30124508-30124506-belediye-iscilerinin-buldugu-mozaikler-cam-kafesle-kapatilarak-sergileniyor.jpg
Ayvaz Parkı'nda bulunan eserler cam kafeslere alındı.

Belediye olarak mozaiklerin bulunduğu alanı koruma altına aldıkların aktaran Özcan, "Niksar'ımızın her yeri eser olduğu için kaledeki kazılarımız devam ediyor. Burayla ilgili Ayvaz Parkı Projesi, kültür parkı ve rekreasyon projesini tamamladık. İnşallah projelerimize finans kaynağını temin ettiğimizde Niksar'ın, Tokat'ın turizmine kazandırmak için çalışmalarımızı yürüteceğiz" dedi.

15 YILDIR KORUMA ALTINDA

Romanın son dönemi ile erken Bizans dönemine ait mozaiklerin hamamın önemini gösterdiğini dile getiren Özcan, "Mozaik yollardan geçerek hamama gelinen bir ünite. Niksar, büyük bir metropol şehir. Hamam da Roma döneminde sadece bu şehrin liderlerinin ve yöneticilerinin girebildiği bir hamam" dedi.

Özcan, "Niksar'ın her tarafının tarih olduğunu vurgulayarak, "Pers, sonra Pontus krallığı dönemini yaşamış, milattan önce 350'li yıllarda Roma ile tanışmış. Roma'dan sonra Bizans, ardından Danişmentliler, sonra Selçuklu ve Bizans dönemlerini yaşamış bir yer. Bu eseri koruma amaçlı güvence altına aldık. Burası 15 yıldır koruma altında" ifadelerini kullandı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar