Trump'ın dava etmekle tehdit ettiği filme ilk bakış: 'Kehanet niteliğinde bir karikatür'

Trump'ın dava etmekle tehdit ettiği filme ilk bakış: 'Kehanet niteliğinde bir karikatür'
Ali Abbasi'nin prömiyerini Cannes'da yapan Trump portresi 'The Apprentice'e ilk yorumlar geldi. Bazı eleştirmenler filmi "karikatür" olarak nitelerken bazıları da "acımasız bir analiz" diye tanımladı.

Artı Gerçek - 'Kutsal Örümcek' filmiyle geniş bir izleyici kitlesi yakalayan, İran doğumlu yönetmen Ali Abbasi'nin merakla beklenen Donald Trump portresi, pazartesi günü Cannes'da prömiyerini yaptı. Henüz ABD'de dağıtımcı bulamayan filme hem olumlu hem de olumsuz yorumlar geldi.

Filmde, Trump'ı 41 yaşındaki Sebastian Stan canlandırırken, Roy Cohn'u da Succession'ın ödüllü yıldızı Jeremy Strong oynuyor; Ivana Trump'ı, 'Borat 2'nin yıldızı Maria Bakalova canlandırırken, eski başkanın babası Fred Trump Sr. rolünde de Martin Donavan yer alıyor.

Genç Donald Trump'ın New Yorklu bir emlak kralı olarak yükselişini anlatan filmin ilgi görmesinin bir nedeni de, şu anda 77 yaşında olan Trump'ın kasım ayındaki başkanlık seçimleri için yeniden aday olduğu bir döneme rastlaması.

ABBASİ: TRUMP'IN FİLMDEN HOŞLANMAYACAĞINI SANMIYORUM

Trump'ın kampanya ekibi filmi dava etmekle tehdit etse de Abbasi, filmi eski başkana izletmeyi ve onunla bu biyografik drama hakkında konuşmayı teklif etti. Yönetmen, "Bunun onun hoşlanmayacağı bir film olduğunu sanmıyorum" dedi.

Hollywood Reporter'ın baş film eleştirmeni David Rooney, filmle ilgili şöyle yazdı:

"Abassi'nin filminin en çok ortaya koyduğu şey, bugün artık çağdaş gerçekliğimizin kaçınılmaz bir parçası olan toksikliğin, yarım yüzyıl önce iki adam arasındaki kötücül ittifak tarafından ne ölçüde şekillendirildiğidir."

Guardian'dan Peter Bradshaw, Trump'ın "70'lerdeki toprak ağalığı, emlak ve magazin şöhretiyle ilgili ilk maceralarının televizyon filmi tarzındaki bu incelikli ve ironik anlatımından en ufak bir endişe duymayacağını" yazdı.

Bradshaw, Abbasi'nin eski başkana yaklaşımının "Trump'ın diğer hicivlerinden kopyalanmış ve siyasi geleceğine dair kehanet niteliğinde yankılar taşıyan bir karikatür" hissi verdiğini ekledi.

'ACIMASIZ BİR ANALİZ'

Sunday Times'dan Kevin Maher ise dramaya daha olumlu yaklaşarak "İhtiyacınız olduğunu hiç bilmediğiniz Donald Trump filmi: Şefkatli duygularla dolu acımasız bir analiz" diye yazdı.

Stan'in Trump rolündeki performansını kutlayan Maher, aktörün incelikli oyunculuğunu övdü.

'ABBASİ'NİN ÖNCEKİ İŞLERİNİN CİDDİYETİNDEN YOKSUN BİR YAPIM'

Irish Times'dan Tara Brady de Stan'in "Trump'ın tavırlarını parodiye kaçmadan yansıttığını" vurguladı. Ancak filmin Abbasi'nin önceki işlerinin "ciddiyetinden ya da etkisinden yoksun" olduğunu öne sürdü.

The Apprentice, izleyicilerin eleştirilerini içeren ve filmlerin puanlandığı Rotten Tomatoes'da 100 üzerinden 80 puana sahip. (Kaynak; Independent Türkçe, Hollywood Reporter, The Guardian)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar