Ali Abbasi'nin Trump biyografisi 'The Apprentice', Cannes'da gösterildi

Ali Abbasi'nin Trump biyografisi 'The Apprentice', Cannes'da gösterildi
Ali Abbasi'nin yeni filmi 'The Apprentice', prömiyerini Cannes Film Festivali'nin Ana Yarışma seçkisinde yaptı. Filmin oyuncularına övgüler yağarken bazı eleştirilerde Trump'ın "bir dramada ilgi çekemeyek kadar basit ve patolojik olduğu" yazıldı.

Artı Gerçek - İran doğumlu yönetmen Ali Abbasi'nin merakla beklenen Donald Trump portresi, pazartesi günü Cannes'da prömiyerini yaptı.

Genç Donald Trump'ın New Yorklu bir emlak kralı olarak yükselişini anlatan filmin ilgi görmesinin bir nedeni de, şu anda 77 yaşında olan Trump'ın kasım ayındaki başkanlık seçimleri için yeniden aday olduğu bir döneme rastlaması.

SEBASTIAN STAN, TRUMP'I CANLANDIRIYOR

Adını, Trump'ın tanınmış bir isme dönüşmesine yardımcı olan reality şovdan alan filmde, 'Kaptan Amerika' üçlemesinde Kış Askeri rolüyle adını duyuran Sebastian Stan, eski Amerikan başkanının emlak sektörüne yeni girdiği dönemden "bencil ve küstah" bir iş insanına dönüşme hikayesine hayat veriyor.

Hikaye, Trump'ın, Senatör Joseph McCarthy'nin 1950'lerde komünistlere karşı başlattığı cadı avı kampanyalarına katılımıyla tanınan ve Jeremy Strong tarafından canlandırılan siyasi iş bitirici Roy Cohn'un vesayeti altında geçirdiği zamana odaklanıyor.

Trump'ın daha sonra "The Art of the Deal" (Anlaşma Sanatı) adlı iş tavsiyeleri kitabının yazarıyla konuşurken övgüyle bahsettiği üç başarı kuralı; "her şeyi inkar et, her zaman saldırıda ol ve asla yenilgiyi kabul etme", ABD başkanlığı dönemindeki davranışlarını da tanımlamaya yardımcı oluyor.

'TRUMP, DRAMATİK OLARAK İLGİ ÇEKEMEYECEK KADAR BASİT VE PATOLOJİK BİRİ'

Eklektik film repertuarıyla tanınan Abbasi, 2022'de Cannes'a katılan ve İran'da seks işçilerinin öldürülmesini konu alan "Kutsal Örümcek" ve İsveç'te geçen fantastik bir aşk hikayesi olan "Sınır" gibi filmleriyle son dönemlerde festivallerde öne çıkan yönetmenlerden biri.

Reuters'ın haberine göre eleştirmenler, Cannes gösterimi sonrası oyuncular Sebastian Stan ve Jeremy Strong'u överken, filmin gerçek olaylara dayanmasını bir sınırlama olarak değerlendirdiler.

IndieWire'da yer alan bir değerlendirmede ise filmin "Trump'ın dramatik açıdan fazla ilgi çekici olamayacak kadar basit ve patolojik biri olduğu gerçeğinin üstesinden gelemediğine" dikkat çekildi. (KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar