Türkan Şoray: Sinemaya mecburiyetten başladım

Türkan Şoray: Sinemaya mecburiyetten başladım
Yayınlanma:
A+ A-
Ediz Hun ve Türkan Şoray, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri'nin onuncu durağı olan Efes Kültür Yolu Festivali kapsamında İzmir'de bir söyleşi gerçekleştirdiler. Söyleşide Türkan Şoray, sinemaya ailesinin ekonomik durumu nedeniyle başladığını söyledi.

Artı Gerçek - Türkiye Kültür Yolu Festivalleri'nin 10. durağı olan Efes Kültür Yolu Festivali kapsamında sinemanın iki usta ismi Türkan Şoray ve Ediz Hun, İzmirlilerle buluştu.

İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nda gerçekleştirilen söyleşiye sinemanın iki usta ismi Yeşilçam yılları ve sinema kariyerleri üzerine, etkinliğe katılan seyircilerle bir sohbet gerçekleştirdi.

iwrg-jvopeaoaeohva6kvg.webp

SİNEMAYA MECBURİYETTEN, EKONOMİK NEDENLERLE BAŞLADIM

Sinemaya başlama sürecinin altında ekonomik nedenlerin yattığını anlatan Şoray,

"Ben sinemaya meşhur olayım, şatafatlı bir hayat yaşayım diye başlamadım. Tamamen mecburiyetten, ekonomik nedenlerden dolayı başladım. Sinemayı bilmiyordum. Daha 14-15 yaşındaydım. Sinemaya 1 kez gitmiştik. Annem 2 çocuğuyla yalnız kalmıştı. Kardeşimle bana bakmak zorundaydı. Çalışıyordu ama yeterli olmuyordu. Teklif o zamanki durumumuzu düzeltecek bir teklifti. Annem ne olursa olsun yine bir düşündü. Öğretmen okuluna gidecektim ama çok ısrar ettiler filmde oynamamı. Annem epey düşündü. Annemin ağzından çıkacak bir kararla hayatım değişecekti. Sinemaya dünyası hevesiyle anne ne olur gideyim dedim ve sonunda 'evet' dedi." ifadelerini kullandı.

Şoray, Ediz Hun ile yeni bir film de oynamayı düşünür müsünüz sorusuna da iyi bir projede oynayabileceklerini söyledi.

pihrejacweysxa-wfkzddw.webp

'GÜZEL BİR PROJE OLURSA NEDEN OYNAMAYALIM'

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Ediz Hun ise, Şoray'la birlikte 22 filmde rol aldıklarını söyleyerek Şoray'ı bir star olarak nitelendirdi ve beraber çalıştıkları her filmin tuttuğunu belirtti.

3vwvq0trikmppz6nbmj7qg.webp

Hun, Türkan Şoray ile tekrar bir filmde rol almayı düşünür müsünüz sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Amerika'da Altın Göl diye bir film çekildi. Çok Oscar aldı. Öyle bir film olursa çekeriz tabi neden çekmeyelim. Siz bizi seviyorsunuz bağrınıza bastınız. Bizim velinimetimizsiniz. Size layık olabilecek roller oynamak isteriz. Böyle gelişi güzel rollerde çıkmak istemeyiz. Sizin de zevkle seyredebileceğiniz bir şey olursa, güzel bir proje olursa neden oynamayalım." (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar