Urfa'da tutuklu yazarların kitapları için imza günü

Urfa'da tutuklu yazarların kitapları için imza günü
Yayınlanma:
A+ A-
Kürt PEN, Mezopotamya Yazarlar Derneği (MYD) ve Kürt Edebiyatçılar Derneği, tutuklu yazarların kitapları için Urfa'da imza günü düzenledi.

Kürt PEN, Mezopotamya Yazarlar Derneği (MYD) ve Kürt Edebiyatçılar Derneği üyesi yazarlar, tutuklu yazarlar Nurullah Tutal, Mehmet Durak Karak, Murat Türk, Mehmet Öztaş, Sinan Sütpak, Mahmut Yamalak, Ferhan Mordeniz, Mehmet Yavuz, Abdurrakip Yuksekbağ ve Mahmut Aslan'ın kitapları için imza etkinliği düzenledi. Urfa Ziraat Mühendisleri Odası'nda bulunan Muhsin Melik Eğitim Salonu'nda yapılan imza gününe, Kürt yazalar, tutuklu yazarların ailelerinin yanı sıra HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü katıldı. Yurttaşların da yoğun ilgi gösterdiği imza gününde, yazarların kitapları Kürt yazarlar Fatma Taşlıtunç, Halil Doğan ve Urfa 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan yazar Nurullah Tutal'ın ağabeyi İsmail Tutal tarafından imzalandı. Saat 17.00'ye kadar devam edecek etkinlikte kitaplardan elde edilen gelir, tutuklu yazarların aileleri ile dayanışma için kullanılacak. 
 
‘10 YAZARIN KİTAPLARINI İMZALIYORUZ’
 
Programa dair Mezopotamya Ajansı'na bilgi veren Kürt Edebiyatçılar Derneği’nden Zozan Gûlan, etkinliği daha önce Diyarbakır, Batman ve Mardin'de yaptıklarını belirterek, "Cezaevlerinde binlerce tutuklu var. Çoğu tutuklu cezaevinde yazmaya başladı. Biz cezaevinde tutulan yazarlar için imza günü düzenliyoruz. Her etkinlikte 10 yazarın kitaplarını imzalıyoruz. Tutuklu yazalar ile dayanışma içinde olmak isteyen Urfalı yurttaşları saat 17.00'ye kadar ZMO'ya bekliyoruz. Her platformda tutuklular ile dayanışma içinde olmak önemli. onların dışarıda sesi olmamız gerek" şeklinde konuştu. 

Öne Çıkanlar