Êzîdîler Viranşehir'de 'Çarşema Sor'u kutladı... Ahmet Türk: Halkımıza çağrı yapıyoruz, kadim topraklarınıza dönün

Viranşehir'in Burç köyünde yaşayan Êzîdîler, 'Çarşema Sor Bayramı'nı kutladı. Kutlamaya katılan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk "Buradan çağrı yapıyoruz; kadim topraklarınıza dönün, kutsal topraklarınıza sahip çıkın" dedi.

Artı Gerçek- Urfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı Burç köyünde yaşayan Ezîdîler bugün, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Devrim Demir'in de katılımıyla ilk defa kitlesel olarak 'Çarşema Sor Bayramı'nı kutladı.

'KENDİ YURDUNUZDA ÖZGÜR BİR YAŞAM SÜRÜN'

Burç köyündeki Kültür Evi'nde yapılan kutlamaya Ezîdîlerin yanı sıra farklı inançlardan da birçok kişi katıldı. Kutlamada konuşan Ahmet Türk Avrupa'da yaşayan Ezîdîlere çağrı yaptı ve şunları söyledi:

"Ezidi halkımız çok fazla göç etmişlerdir. Avrupa'ya, Almanya'ya göçtüler. Buradan çağrı yapıyoruz, halkımıza diyoruz ki; kadim topraklarınıza dönün, kutsal topraklarınıza sahip çıkın. Yurdunuza gelin, kendi topraklarınızda, kendi yurdunuzda özgür bir yaşam sürün."

'VİRANŞEHİR'DE İLK KEZ KİTLESEL BİR KUTLAMA YAPILIYOR'

Kutlamada, misafirlere çeşitli ikramlar sunuldu. Kadınlar ve çocuklar yöresel kıyafetlerle kutlamaya katıldı. Kutlamada konuşan Yaşar Burç, Viranşehir'de ilk kez kitlesel kutlama yapmaktan mutlu olduklarını söyledi. Ezidî pirlerinden Şükrü Sümer, Çarşema Sor ve Êzîdî inancı ile ilgili bilgiler paylaşarak, herkesin bayramını kutladı.

Konuşmaların ardından bayram yemeği yenildi. Kutlamada Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. Ardından Ezîdîler için kutsal olan 'Tewafa Xerke' ve 'Berat' ibadeti gerçekleştirildi.

Ezidiler aynı zamanda Çarşema Sor'u kutlamak için kutsal mekanları olan Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nin Duhok iline bağlı Şeyhan ilçesinde yer alan Laleş tapınağında da bir araya geldi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar