Ursula K. Le Guin Kurgu Ödülü, Kenyalı yazar Bajaber'in...

Ursula K. Le Guin Kurgu Ödülü, Kenyalı yazar Bajaber'in...
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'li yazar Ursula K. Le Guin anısına bu yıl ilk kez verilen Ursula K. Le Guin Kurgu Ödülü Kenyalı genç yazar Khadija Abdalla Bajaber'in oldu.

Artı Gerçek - 21 Ekim 1929 Berkeley doğumlu Ursula Kroeber Le Guin anısına bu yıl ilk kez verilen edebiyat ödülü, 'House of Rust' adlı fantastik kurgu kitabıyla, Kenyalı yazar Khadija Abdalla Bajaber'in oldu.

Mombasa'nın halk hikayelerini bir büyüme hikayesiyle harmanlayan Bajaber'in büyülü gerçekçilik akımından izler taşıyan öyküsü, bağımsızlığı, bireyselliği ve aile sadakatini araştırıyor.

Mombasalı yazar ve şair Bajaber, ödülü kazandığı için çok mutlu olduğunu açıklarken seçici kurul, finale kalan diğer kitapları da duyurdu.

Sequoia Nagamatsu'nun 'How High We Go in the Dark' ve Catherynne M. Valente'nin 'The Past is Red' adlı kurgu romanları da finale kalan başarılı eserler arasına girdi.

'HUGO' VE 'NEBULA' ÖDÜLLERİNİ ALAN İLK KADIN YAZAR

İlk eseri 1959 yılında yayımlanan Le Guin, altmış yıl süren yazarlık kariyerinde yirmi roman ve yüzden fazla kısa öykünün yanı sıra çeviri, eleştiri, şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı alanında ürünler ortaya koydu. Bilimkurgu alanında çığır açan eserler bırakan yazarın dünyasında, eko-feminizm ve taoizmin izleriyle birlikte antropoloji ve psikolojinin de etkisi görülür. Tam zamanlı olarak yazmaya 1950'lerin sonunda başlayan Le Guin, Yerdeniz Büyücüsü (1968) ve Karanlığın Sol Eli (1969) romanlarıyla önemli eleştirel ve ticari başarı kazandı. Karanlığın Sol Eli adlı eseriyle en iyi roman kategorisinde hem Hugo hem de Nebula Ödülü kazanarak, bunu başaran ilk kadın oldu. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar