Zernakitepe'de 4 m. genişlik ve 6 m. yüksekliğinde sur ortaya çıkarıldı

Zernakitepe'de 4 m. genişlik ve 6 m. yüksekliğinde sur ortaya çıkarıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Van'ın Erciş ilçesinde yaklaşık 270 hektar alanda bulunan ızgara planlı Zernakitepe antik kentinde sürdürülen bu yılki arkeolojik kazılarda, 4 metre 25 santimetre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde kale duvarı ortaya çıkarıldı.

Artı Gerçek- Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle arkeolojik kazı çalışmaları 2022 yılında başlatılan Van'ın Erciş ilçesi, Yukarı Işıklı Mahallesi'ndeki Zernakitepe yerleşmesinde, yaklaşık 2,5 kilometre uzunluğa ve 1,5 kilometre genişliğe sahip bir alanda faaliyetler devam ediyor.9.jpgVan Müze Müdürlüğünün başkanlığında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu'nun danışmanlığında yürütülen kazılara, Erciş Kaymakamlığı ve Erciş Belediyesi de destek veriyor.2.jpgDaha önce bölgenin tarihine ışık tutacak önemli buluntuların elde edildiği antik kentte, depremden korunmak için kırlangıç sistemiyle örülerek güçlendirildiği belirlenen 3,5 kilometre uzunluğunda, 4 metre 25 santimetre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde sur ortaya çıkarıldı.

İçten ve dıştan kesme taşlarla kaplanan, içi moloz taşlarla doldurulan duvarların üzerinin de kerpiçlerle yükseltildiği tespit edildi.11.jpgArkeolojik kazı faaliyetleri sırasında ilçe adına kendilerini sevindiren önemli buluntuların ortaya çıkarıldığını belirten Kaymakam Nuri Mehmetbeyoğlu, Doğu Anadolu Bölgesi'nde toplu konut anlayışının ilk örneklerinden Zernakitepe antik kentinde kazı çalışmalarının geçen yıl başlatıldığını anımsattı.4.jpgDaha önce Aramice yazılmış 4 adet kitabenin bulunduğunu; ardından da bu duvarların ortaya çıkarıldığını belirtten Mehmetbeyoğlu, sur duvarlarının üstünde de hiç bozulmamış kerpiçlerin görüldüğünü söyledi. Sur duvarları gün yüzüne çıktıkça oluşan görselliğin görenleri kendine hayran bıraktığını aktaran Mehmetbeyoğlu, "Bunlar ilçemizin tanıtımına katkı sunuyor. Kazı çalışmalarına desteklerimiz devam edecek." dedi.8.jpg'BÖLGENİN TARİHİNE IŞIK TUTACAK BULGULARA RASTLADIK'

Van Müze Müdürü Fatih Arap da "Bölgemizin tarihine ışık tutacak bulgulara rastladık. İlk defa bir kalede bu kadar kitabenin bulunması ve sur duvarlarının genişliğinin 4 metreyi aşması, kerpiçlerin büyük kısmının sağlam durumda olması bizi heyecanlandırdı. Burası çok önemli bir yer ve kazılarımız devam edecek." dedi.10.jpgProf. Dr. Çavuşoğlu ise kazılarda ilk kez surların üzerinin kerpiçle 2 metre yükseltildiğini gördüklerini aktardı. Kerpiçlerin 50x50 ve 40x40 ebatlarında olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, şu bilgileri paylaştı:

"Zernakitepe, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki tek ızgara planlı antik kent olması açısından önem arz ediyor. Daha önce burada tespit ettiğimiz 4 Aramice kitabenin ilk defa bir sur kalıntısı üzerinde yer alması bizi heyecanlandırdı. Kitabelerin üzerindeki yazıların tercüme çalışmaları devam ediyor. Sonuçlandığında surları kimin inşa ettiğini net bir şekilde söyleyebileceğiz."5.jpg

6.jpgZernakitepe'nin Urartular dönemine kadar kullanıldığını arkeolojik verilerden tespit ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, "Son açmadaki kısımda sur kalınlığının 4 metre 25 santimetre olduğunu gördük. Bu açmadaki en önemli özelliklerden biri de 4 metre yüksekliğinde taş temel üzerine 2 metre kerpiç duvarın örülmesi. Bu, bizim açımızdan çok önemliydi, çünkü kerpiçler oldukça sağlam bir şekilde üretilmiş ve günümüze kadar sağlam kalmış." diye konuştu. (Kültür Sanat)

Kaynak:

Öne Çıkanlar