Varto Depremi beyaz perdede

Varto Depremi beyaz perdede
10. İstanbul Film Festivali'nin "Ulusal Belgesel Film Yarışması"nda jürinin değerlendirmesine sunulan KAF KAF, üzerinden 56 yıldan fazla zaman geçen 'Varto Depremi' ile ardından yaşanan dramı anlatıyor. Belgesel, yönetmen Metin Dağ imzasını taşıyor.

Artı Gerçek - Varto'da19 Ağustos 1966'da yaşanan ve 2 bin 394 kişinin yaşamını yitirdiği, 1500 kişinin ise yaralandığı 6,9 büyüklüğünde ve 30 saniye süren deprem, Varto doğumlu yönetmen Metin Dağ tarafından depremi yaşayanların tanıklıkları ve tarihi belgelere dayanarak "KAF KAF" ismiyle belgeselleştirildi.

1038281-1543039113.jpg

Yönetmen ve yapımcı Metin Dağ imzalı acı dolu belgesel, 21 Ekim'de başlayıp, 28 Ekim'de sonlanacak olan 10. Boğaziçi Film Festivali'nin ‘Ulusal Belgesel' kategorisinde yarışacak. Belgesel projesinin genel koordinatörlüğünü ünlü oyuncu Ali Sürmeli, müziklerini ise Yıldıray Gürgen yaptı.

image.jpg

Akrabalarını da depremde kaybeden Dağ'ın yazıp yönettiği KAF KAF belgeseli, Ulusal Belgesel kategorisinde jüri karşısına çıkacak.

Prömiyeri 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yapılan belgeselle deprem sonrası insanların çektiği acılar, devamında başlayan göç ve acı hikayeler üzerinden farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Metin Dağ, ilk yönetmenlik denemesi olan 'KAF KAF'a ilişkin yaptığı değerlendirmede, depremin yaşattıklarını unutmanın çok zor olduğunu, geride büyük hasarlar ve travmalar bıraktığını belirtiyor.

screenshot-4-rqgr-cover-jpg.jpg

Dağ, depreme ilişkin fikirlerini önceden verdiği bir röportaja atıf yaparak şu cümlelerle aktarıyor: "Deprem benim için bir göçtür. Kimisini bu dünyadan öteki dünyaya, kalanları da başka diyarlara göç ettirir."

Kelimenin etimolojisiyle ilgili olarak Mezopotamya'da 'Kaf Kaf'ın kötülüğü def edip, iyiliği çağırmak anlamında kullanılan bir kelime olduğunu aktaran Dağ, "Türkiye bir deprem ülkesi. O nedenle ülkemde anlatacağımız şeylerin toplumsal olması gerektiğine inanıyorum. Varto'da olsun İstanbul'da, Erzincan'da olsun, depreme dair bu coğrafyada çok acılar çektik. Bundan sonra acılar çekmeyelim istiyorum. Benim duygusal refleksim bu. Bir yönetmen duyarlılığından çok bir insan duyarlılığıyla filmi çekmek istedim.' ifadelerini kullanıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar