Floransa'nın tarihi Vasari Koridoru'nun sütunlarına grafiti çizildi

Floransa'nın tarihi Vasari Koridoru'nun sütunlarına grafiti çizildi
Yayınlanma:
A+ A-
Tarihi 'Vasari Koridoru'na henüz kimliği bilinmeyen kişiler tarafından sprey boyayla yazı yazıldı. Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, ulusal sembollere zarar verdiği gerekçesiyle eylemi gerçekleştirenlere tolerans tanınmayacağını söyledi.

Artı Gerçek - İtalya'nın Floransa kentinde bulunan ve 1565 yılında II. Floransa Dükü I. Cosimo'un isteği üzerine mimar Giorgio Vasari tarafından yapılan 'Vasari Koridoru'nun dış cephesinde bulunan sütunlara 23 Ağustos akşamı (dün) sprey boyayla grafiti çizildi.

Giorgio Vasari'nin 1565 yılında kenti yönetenlerin konut olarak kullandığı Pitti Sarayı'ndan kentin yönetim merkezi olan Vecchio Sarayı'na ulaşmasını sağlayan bir nevi gizli geçit olarak tasarladığı tarihi Vasari Koridoru'nun dış cephesindeki kolonlara siyah sprey boyayla 'DKS1860' yazıldı.

'ANITA VERİLEN ZARAR ULUSAL KİMLİĞİN SEMBOLÜNE VERİLMİŞ ZARARDIR'

Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, eylemi kınarken, olayın aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması için soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano da yaptığı yazılı açıklamada, "bu tür eylemlerin sorumlularına sıfır toleransla yaklaşacaklarını belirterek, 'Vasari Koridoru'na ya da başka herhangi bir İtalyan anıtına zarar veren herkes, ulusal kimliğin sembollerine zarar vermiş demektir, buna göre cezalandırılmalıdırlar." ifadesini kullandı.

Bu arada, İtalyan Rainews24 kanalı da akşam saatlerinde verdiği haberinde, İtalyan jandarmasının (Carabinieri) olaya karışan 2 kişiyi tespit ettiği belirtildi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar