İşçi lideri Rıza Kuas vefatının 41’inci yılında anıldı

İşçi lideri Rıza Kuas vefatının 41’inci yılında anıldı
Yayınlanma:
A+ A-
DİSK, vefatının 41’inci yılında unutulmaz işçi önderi Rıza Kuas için bir anma gerçekleştirdi.

Mehmet ALTUN


Artı Gerçek - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun kurucularından, Lastik-İş sendikasının Onursal Genel Başkanı, işçi önderi Rıza Kuas ölümünün 41. yıl dönümünde Edirnekapı Hava Şehitliği’ndeki kabri başında anıldı. Düzenlenen törene DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri Kazım Doğan ve Seyit Aslan, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları, genel merkez ve şube yöneticileriyle DİSK’li işçiler katıldı.

kuas1-768x502.png

Anma etkinliği Rıza Kuas şahsında sendikal mücadelede hayatını kaybetmiş işçi önderleri anısına saygı duruşu ile başladı.

kuas2-768x512.png

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı burada yaptığı konuşmada Rıza Kuas’ın “Bu Bitmeyen Bir Kavgadır Sürer Gider!” sözüne atıfla “Emek ile sermaye kavgası sürecektir, devam edecektir;” dedi. Alaaddin Sarı konuşmasında Rıza Kuas’ın önderliğinde gerçekleşen “Üstünü aratma” mücadelesini hatırlatarak “Rıza Kuas işçi sınıfının onur mücadelesini bize miras olarak bırakmıştır” diye konuştu.

kuas3-768x512.png

Törende bir konuşma da DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu da ilk işyeri işgali, ilk referandum ve işçi sınıfının onuru için verilen “Üstünü aratma” gibi mücadelelerin Rıza Kuas’ın imzasını taşıdığını hatırlattı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuşmasını “Rıza Kuas başkanımızın sendikası Lastik İş, kurucusu olduğu konfederasyonumuz DİSK olarak bedeli ne olursa olsun, hangi engel önümüze çıkarılırsa çıkarılsın, emeğimize, memleketimize, sendikalarımıza, DİSK’e sahip çıkacağız” diyerek tamamladı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar