Yaman Akdeniz'e İnsan Hakları Ödülü verildi

Yaman Akdeniz'e İnsan Hakları Ödülü verildi
Kanada'nın Ankara Büyükelçiliği, İfade Özgürlüğü Derneği kurucularından hukukçu Prof. Dr. Yaman Akdeniz'e insan hakları ödülü verdi. Akdeniz, Türkiye'de haber içeriklerine yönelik sansürlemede ciddi artış olduğunu söyledi.

Artı Gerçek- Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Jamal Knokhar ev sahipliğinde, 10 Aralık'ta Birleşmiş Milletler (BM) kapsamında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilmesinin 74'ncü yıldönümü nedeniyle bugün akşam ödül töreni düzenlendi.

VOA'da yer alan habere göre Knokhar, Kanada olarak insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemeye devam edeceklerini vurgulayarak, bu çerçevede Türkiye'de de son yıllarda bu alanda mücadele edenleri onurlandırmak istediklerini dile getirdi.

ÖDÜLÜ FİNCANCI ADINA ALDI

Geçmiş yıllarda bu ödülü Prof. Dr. Feride Acar ve Uçan Süpürge kurucusu Halime Güner'in aldığını anımsatan Knokhar, geçmişte kadın hak savunucularına verilmiş bu yıl bir erkeğe ödül verilmesi için de, iki kız çocuğu babası olarak kadınlar için mücadele eden, edecek erkeklere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, kızı Nar için de hak mücadelesi verdiğini, vereceğini söyledi; ödülünü tutuklu Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı adına almak istediğini vurguladı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar