Yapay zeka 'son Beatles parçasının' tamamlanmasına yardım etti: Bu yıl yayınlanacak

Yapay zeka 'son Beatles parçasının' tamamlanmasına yardım etti: Bu yıl yayınlanacak
Beatles'ın hayattaki tek üyesi Paul McCartney efsane grubun "son şarkısının" yapay zeka yardımıyla tamamlandığını duyurdu. BBC'ye konuşan McCartney şarkının bu yıl yayınlanacağını da açıkladı.

Artı Gerçek - Ünlü İngiliz rock müzik grubu Beatles'ın üyelerinden Sir Paul McCartney efsanevi grubun "son şarkısının" yapay zeka sayesinde tamamlandığını duyurdu. BBC radyosundaki programda açıklamalarda bulunan McCartney, yapay zekanın, grubun 1980'de öldürülen solisti John Lennon'ın sesinin kaset halindeki eski bir demo kaydından "ayrıştırdığını" söyledi.Grubun hayattaki tek üyesi McCartney "Şarkıyı bitirdik ve bu yıl yayınlanacak" dedi.

McCartney şarkının adını açıklamadı ancak BBC'nin haberine göre parça muhtemelen John Lennon'ın 1978'de kaydettiği "Now And Then" adlı şarkısı. Söz konusu demoyu bir yıl önce John Lennon'ın eşi Yoko Ono'dan aldığını belirten McCartney yapay zekanın şarkının tamamlanmasına yaptığı katkıyı şu sözlerle anlattı:

"Yönetmen Peter Jackson belgeseli için John'un sesini küçük bir kasetten çıkarmayı başarmıştı. John'un sesi ve bir piyano vardı. O onları yapay zeka ile ayırabildi. Makineye 'Bu ses. Bu bir gitar. Gitarı bırak' diyorlar. Yani, son Beatles şarkısı aslında John'un sahip olduğu bir demodan. John'un sesini alıp bu yapay zeka aracılığıyla onu temizledik. Sonra normalde yapılan gibi kaydı miksledik. Böylece (yapay zeka) bir tür alan sağladı" dedi.

McCartney yapay zekanın gelişimi hakkında ise heyecanlı olduğunu söyledi. "İnternette o kadar fazla zaman geçirmiyorum değilim ama ileride insanlar bana 'Ah, evet, John'un benim şarkılarımdan birini söylediği bir parça var' diyecek ve bu sadece yapay zeka, anlıyor musunuz? Bu biraz korkutucu ama heyecan verici çünkü bu gelecek. Bunun bizi nereye götüreceğini görmemiz gerekecek" dedi. (KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar