Akropolis'te 'zenginlere özel' 5 bin euroluk tur, arkeologları kızdırdı

Akropolis'te 'zenginlere özel' 5 bin euroluk tur, arkeologları kızdırdı
Komşu Yunanistan'ın en önemli kültür turizmi değerlerinden biri olan Akropolis'e 5 bin euroluk özel turlar düzenleme planı tepki çekti. Arkeologlar ve tur rehberleri, "demokrasinin sembolü" sayılan anıtın bu şekilde sömürülmesine tepkili.

Artı Gerçek - Komşu Yunanistan, ülkenin antik tarihinin ve demokrasi kavramının en önemli sembollerinden biri olan Akropolis'te, kalabalıklardan "ayrı" olarak düzenlenecek 5 bin euroluk özel turları tartışıyor. Yunanistan Kültür Bakanlığı'nın planına göre, geçen yaz günde 22 bin turistin ziyaret ettiği yapıya, resmi açılış ve kapanış saatlerinin dışında özel tur yapılacak.

NASIL İŞLEYECEK?

Plan çerçevesinde, 5 bin euro ödeyecek turistler saat 07.00-09.00 ile 20.00-10.00 arasında beşerli gruplar halinde ve kalabalıklardan uzak şekilde Atina'daki başyapıtı tur rehberleriyle gezebilecek. Her gün, beşer kişiden oluşan dört gruba izin verilecek.

'KÜÇÜK HEDİYELİK EŞYALAR DA VEREBİLİRİZ'

Yunanistan Kültür Bakanlığı'na bağlı Kültürel Kaynakları Geliştirme Helenik Örgütü'nün Başkanı Nikoleta Valakou, "Tur operatörlerinden bu konuda çok uzun zamandır talepler geliyordu" dedi. Valakou, grup ücreti olan 5 bin euroyu ödeyecek kişilerin Akropolis'i tek başlarına bile gezebileceklerini de söyledi. Yunan yetkili, "bu benzersiz deneyimin unutulmaması için sikke replikaları veya bazı heykellerin küçük kopyaları gibi hatıralar da" verilebileceğini ekledi.

'TEMSİL ETMESİ GEREKEN HER ŞEYİN RUHUNA AYKIRI

Yunanistan'da Kültür Bakanlığı'na bağlı 350'den fazla arkeolojik sit alanı ve müzedeki bilet politikalarında değişiklik planının parçası olan bu girişim, kamuoyunda hem tepki çekti hem de dalga konusu oldu. The Guardian'ın görüştüğü bazı tur rehberleri planın "lafta kalacağını" söylerken, Yunanistan Arkeologlar Birliği'nin Başkan Yardımcısı Despina Koutsoumba'dan da "Dünyanın en önde gelen demokrasi sembolünün temsil etmesi gereken her şeyin ruhuna aykırı" eleştirisi getirdi.

'EŞİTLİĞİN SEMBOLÜ İÇİN KABUL EDİLEMEZ DERECEDE SEÇKİNCİ'

Koutsoumba, "Bir bakacaksınız insanlar orada evlilik tekliflerinde bulunacak ve şampanya içiyor olacak. Eğer bu kadar çok para harcarlarsa, orada her istediklerini yapmaya hakları varmış gibi hissedecekler" dedi. Akropolis'e özel tur düzenlenmesi fikrinin "kabul edilemez derecede seçkin" olduğunu söyleyen Koutsoumba, bu anıtın "vatandaşların hukukun önünde eşit olduğu demokratik Atina'nın amblemi" olduğunu vurgulayıp ekledi:

"Bu durum, Yunanistan'ın, parası olan kişilere son derece özel bir şekilde Akopolis'in tadını çıkarma becerisini sunduğu, bir yandan da parası olmayanları dışladığı anlamına gelir. Biz buna tek kelimeyle karşıyız."

Akropolis'teki restorasyon çalışmalarına 25 yıldan uzun süredir başkanlık yapan Kostas Zambas da, kararın özellikle de zenginlerle yoksullar arasındaki ayrımın keskinleştiği bir dönemde alındığını belirtti. "Açıkça seçkinci" diyen Zambas, özel turlar için "Demokrasiyle ilişkilendirdiğimiz bu yerin ruhuna aykırı. Uymuyor" ifadelerini kullandı.

İKLİM AÇISINDAN DA ELEŞTİRİLİYOR: 'AÇILIŞ SAATİ BU SICAKTA GECİKEMEZ'

Lisanslı Turist Rehberleri Derneği'nin eski başkanı Kriton Piperas ise kararın iklim krizi nedeniyle de kabul edilemez olduğunu söyledi. Piperas, Akropolis'in son yıllarda 45 dereceyi bulan aşırı sıcaklar nedeniyle yazın gün içinde birkaç saatliğine kapatıldığını ve özel turların da, alanın açılış saatini 8'den 9'a çekeceğini söyledi: "Eğer bu özel turlar nedeniyle açılış saatini 9'a kaydırırlarsa, bu bir felaket olur. Bizim birliğimiz birkaç yıldır, tam da değişen hava koşulları nedeniyle Akropolis'in daha erken açılması için baskı yapıyordu. O tepede, gölge alanlar da olmadığı için havanın çok daha sıcak olduğunu unutmayın."

HÜKÜMETE ELEŞTİRİ: HER ŞEYİ BİR ÜRÜN OLARAK GÖRÜYORLAR

Piperas, Yunanistan'da Kiryakos Miçotakis'in liderliğindeki iş dünyası yanlısı merkez sağcı hükümetin kültürü giderek daha ticari bir açıdan gördüğü eleştirisi getirdi. "Akropolis'i ve turizmle bağlantılı her şeyi bir ürün olarak görüyorlar" diyen Piperas şöyle devam etti: "Özel tur fikri, buraya bir fiyat etiketi koymak gibi. Bana, en yüksek teklifi verenin kazandığı ve ona 'Bu tamamen senin olabilir' dendiği bir mezatı hatırlatıyor. Yanlış ve sorun çıkaracağı kesin."

Yunanistan'da bugüne dek, açılış saatleri öncesinde Akropolis'e girmesine izin verilen tek kişiler bazı dünya liderleri, kraliyet üyeleri ve bazı ünlüler olmuştu. Akademisyenlerin ve restoratörlerin yapıya gece girmelerine izin veriliyor. Halkın da ağustos ayındaki dolunayda alana gece girmesine izin var.

'GÜNDE 40 BİN EURO GETİREBİLİR'

Yunan Kültür Bakanlığı yetkilisi Valakou ise eleştirileri dikkate aldıklarını söyleyip elde edilecek gelirin "nakit ihtiyacı olan kültürel projelere aktarılacağını" söyledi. Proje ile günde 40 bin euro elde etmeyi beklediklerini anlatan Valakou, "Gelir yeniden yatırıma harcanacak. Akropolis bu turlar için bir pilot program olacak ve değişime de açığız" savunması yaptı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar