Adana LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi: Her saldırınıza karşı daha da güçlenerek döneceğiz

Adana LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi: Her saldırınıza karşı daha da güçlenerek döneceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
Adana'daki 2. Onur Haftası açıklamasında 18 kişinin gözaltına alınmasının ardından Onur Haftası Komitesi açıklama yaptı. Komite eylem öncesi sosyal medyadan hedef gösterildiklerini söyledi.

ADANA- Adana'da beş yıl aradan sonra düzenlenen 2. Onur Haftası açıklamasında 18 kişinin darbedilerek gözaltına alınmasının ardından açıklama yapan Onur Haftası Komitesi, eylem öncesi sosyal medyadan hedef gösterildiklerini ve parkta toplanan 10-15 kişilik grubun nefret sloganları attığını belirtti. Valiliğin yasak kararına ve gözaltına alınmalarına tepki gösteren komite, "Her saldırınıza karşı daha da güçlenerek döneceğiz" dedi.

DARP, GÖZALTI, İŞKENCE

Adana LGBTİ+ Dayanışma, Direnişin Renkleri, Çukurova LGBTİ+ Dayanışma ve bağımsız LGBTİ+ aktivistlerinin oluşturduğu Adana LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi'nin çağrısıyla dün (9 Temmuz) Atatürk Parkı'nda yapılmak istenen açıklama valilik tarafından yasaklandı. polis, HDP İl Eş Başkanı Helin Kaya'nın da aralarına bulunduğu üçü avukat 18 kişiyi darbederek gözaltına aldı. Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca da darbedildi ve ters kelepçeyle gözaltına alınmak istendi.

'HİÇBİR UYARI YAPILMADAN DARBEDİLİP GÖZALTINA ALINDIK'

Adana LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi'nde açıklama yaptı. Mehmet Bayram, “Hiçbir anons yapılmadan üçü avukat, 18 LGBTİ+ aktivisti ve hak savunucusu işkenceyle, zorla ve kaba kuvvet uygulanarak '2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna muhalefet' ve 'görevli memura direnmek' suçuyla gözaltına alındı. Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca gözaltına alınmak istendi ve darbedildi. Mezopotamya Haber Ajansı’nda görev yapan basın mensubu H.K., darbedildiği için ekipmanları ciddi zarar gördü ve haber yapma özgürlüğü engellendi” dedi.

Toplantı, gösteri ve ifade özgürlüğüne müdahale edildiğini vurgulayan Bayram, Adana Valiliği'nin, LGBTİ+'lara karşı uygulanan gerici ve baskıcı politikaların etkisiyle hareket ettiğini ve bundan güç alan polisin kendilerine şiddet uyguladığını vurguladı.

'PARKTA TOPLANAN 10-15 KİŞİLİK GRUP NEFRET SLOGANLARI ATTI'

Etkinliği duyurduktan birkaç saat sonra ataturkparki.itiraf isimli instagram hesabının nefret söylemleriyle kendilerini hedef gösterdiğine dikkat çeken Bayram, parka gelen 10-15 kişilik grubun ise sloganlar attığını vurguladı. Bayram, “Gözaltı araçlarına yakın bir yerde oldukları için LGBTİ+ aktivistler ve hak savunucuları ciddi tehlikeyle karşı karşıya bırakılmıştır. Adana LGBTİ+ Onur Haftası Kriz Masası tarafından nefret söylemi ve saldırı içerikleri tespit edilmiş ve hukuki işlemler sırasında kullanılacaktır. Gözaltına alınmalar, işkence, ifade özgürlüğüne müdahale ve yasaklama gibi olaylar temel insan haklarını ihlal etmektedir. Adana Valiliği ve Güvenlik Şube, ifade özgürlüğü ve toplanma hakkına saygı göstermeli ve LGBTİ+ bireylerin haklarını korumalıdır. Emniyet güçleri, şiddet kullanmaktan kaçınmalı ve demokratik hakların güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamalıdır. Yasaklama kararları keyfi uygulamadan kaçınılmalıdır. Basın özgürlüğüne saygı gösterilmeli ve basın mensuplarına engel olunmamalıdır” diye konuştu.

'HER SALDIRINIZA KARŞI DAHA DA GÜÇLENEREK DÖNECEĞİZ'

Polis nedeniyle okunamayan basın açıklamasını ise Betül Emin okudu. Açıklamada şöyle denildi:

"Adana Valiliği basın açıklamasını hukusuz bir şekilde 'kamu düzeni ve genel ahlakıbozucu' olduğu gerekçesiyle yasakladı. Bu yasak Anayasaya aykırı olup uzunzamandır devam eden LGBTİ+fobik politikalarının bir uzantısıdır. Buradan tekrar sesleniyoruz: Yasağınızı tanımıyoruz. Her gün artan polis ve devlet şiddetine karşı Boğaziçinde,ODTÜ'de, İzmir'de İstanbul Onur yürüyüşlerinde LGBTİ+lar; direnişini, gücünü, dayanışmasını gösterdi. Buradan uyarıyoruz; Her saldırınıza karşı daha da güçlenerek döneceğiz."

Öne Çıkanlar