Adana'da Onur Haftası açıklaması: Yeşil Sol Parti Milletvekili Koca darp edildi, HDP'li Kaya ve 17 gözaltına alındı

Yayınlanma:
A+ A-
Onur Haftası sebebiyle Adana'da düzenlenen basın açıklaması polis tarafından engellendi. HDP'li Helin Kaya'nın da aralarına bulunduğu 18 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Yeşil Sol Parti Milletvekili Koca, darp edildi.

Bayram Bulut


ADANA - LGBTİ+ Onur Haftası nedeniyle Adana'da düzenlenen basın açıklamasına polis müdahale etti. HDP İl Eş Başkanı Helin Kaya'nın da aralarına bulunduğu 18 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, darp edildi, ters kelepçeyle gözaltına alınmak istendi.

LGBTİ+ Onur Haftası nedeniyle Adana'da Atatürk Parkı'da basın açıklaması yapılmak istendi. Valiliğin "yasak" kararı nedeniyle, polis açıklamaya izin vermedi. Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, HDP İl Eş Başkanı Helin Kaya ve İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş'ın da bulunduğu grubun etrafı polisler tarafından çevrildi.

Gruba müdahale eden polis, HDP Adana İl Eş Başkanı Helin Kaya 'nın da aralarında bulunduğu 11 kişiyi gözaltına aldı. Milletvekili Perihan Koca, darp edildi ve ters kelepçeyle gözaltına alınmak istendi.

KOCA: SONUNA KADAR HAKKI HUKUKU SAVUNACAĞIZ

Sosyal medyadan açıklama yapan Koca, yaşananları şöyle anlattı: "Adana Onur Haftası Komitesi'nin çağrısıyla düzenlenecek eylemde onlarca arkadaşımız işkence ile gözaltına alındı. İşkenceyi engellenmeye çalışırken milletvekili olduğumu söylememe rağmen ters kelepçe yapılarak gözaltına alınmaya çalışıldım. Anayasayı hatırlatınca 'talimat böyle' denerek darp edildim.

Darp raporu almak için adli tıpa geçiyoruz.Onlar anayasa hak hukuk dinlemese de biz sonuna kadar hakkı hukuku savunacağız. TÖP, HDP, Yeşil Sol Parti, TİP'ten arkadaşlarımız, İHD ve ÇHD'li avukat dostlarımız olmak üzere yirmiye yakın arkadaşımız gözaltına alındı. Gözaltındaki arkadaşlarımızın yanında olacağız. Herkesi dayanışmaya davet ediyoruz. "

VALİLİK 2. ONUR HAFTASI ETKİNLİKLERİNİ DE YASAKLADI

Adana'da 2018'de planlanan ilk Onur Haftası etkinlikleri valilik tarafından yasaklanmıştı. Beş yıl sonra düzenlenen etkinlikler bir kez daha yasaklandı. Adana Valiliği, LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri nedeniyle 8-10 Temmuz arasındaki tüm eylem ve etkinliklere yasak getirmişti.

Öne Çıkanlar