Hacettepe Üniversitesi’nin LGBTİ+ topluluğu kapatıldı: Yargı yolu dahil hak arayışımızı her yerde sürdüreceğiz

Hacettepe Üniversitesi’nin LGBTİ+ topluluğu kapatıldı: Yargı yolu dahil hak arayışımızı her yerde sürdüreceğiz
Hacettepe Üniversitesi Kuir Araştırmaları Topluluğu kapatıldı. Sosyal medya hesapları aracılığıyla basın açıklaması gerçekleştiren topluluk, yargı yoluna gideceklerini belirtti.

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi'nde resmi statüye sahip Kuir Araştırmaları Topluluğu (Queer Der) kapatıldı. Üniversitenin Etkinlik Komisyonu, kapatma gerekçesi olarak topluluğun sene içinde düzenlediği etkinlik sayısının yeterli olmadığını gösterdi.

Üniversitenin Etkinlik Komisyonu “1 yıl boyunca stant ve tanışma toplantısı hariç, tüzüklerindeki amaçlara uygun etkinlik yapılmadığı” gerekçesiyle topluluğun kapatılmasına karar verdi.

Kapatılma kararının ardından topluluk, yargı yoluna gideceklerini belirterek sosyal medya hesapları üzerinden basın açıklaması yaptı.

‘NEFRET POLİTİKALARINA KARŞI MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ’

Basın açıklamasından satır başları şöyle:

“2013’ten bu yana Hacettepe Üniversitesinin resmi bir topluluğu olarak faaliyet göstermekte iken 21.09.2023 tarihi itibari ile resmen kapatıldık. Bizlere tebliği edilen belgede son bir yılda inaktif olduğumuz iddia edilse de bunun politik bir kararın üstünü örtme çabası olduğunun farkındayız.”

“Bizim aksimize uzun yıllardır inaktif bir şekilde resmi olarak devamlılığını sürdüren topluluklar görmezden gelinerek; tüm özveri ve emeklerimiz yok sayılarak Hacettepe Üniversitesi Etkinlik Komisyonu içinde bulunan fobik ve faşist üniversite bileşenlerince topluluğumuz usulsüzce kapatılmış ve kayyım rektör Mehmet Cahit Güran tarafından onaylanmıştır.”

“Hükümetin ve Hacettepe Üniversitesinin nefret politikalarına karşı mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Yargı yolu dahil hak arayışımızı her yerde sürdürecek, kazanımlarımızın peşini bırakmayacağız” (ARTI GERÇEK)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar