Mimar Sinan'da LGBTİ+ öğrencilerin açıklamasına polis ablukası

Mimar Sinan'da LGBTİ+ öğrencilerin açıklamasına polis ablukası
Yayınlanma:
A+ A-
MSGSÜ LGBTİ+ topluluğu Kuir Baykuş'un Onur Haftası kapsamında yapmak istediği basın açıklaması öncesi kampüs ablukaya alındı. Öğrenciler açıklamalarını farklı kampüste özel güvenlik müdahalesine rağmen gerçekleştirdi.

Artı Gerçek - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) LGBTİ+ topluluğu Kuir Baykuş'un Onur Haftası kapsamında Fındıklı Kampüsü'nde yapacağı etkinlik öncesi kampüs içindeki Özel Güvenlik Birimi personellerinin sayısı iki katına çıkarıldığı öğrenildi. Kampüsün kapısının önüne çevik kuvvet polisleri ve sivil polisler yığıldı.

GÜVENLİK PANKARTLARA EL KOYDU

UniKuir'in aktardığına göre, basın açıklaması öncesi, öğrencilerin kampüs içinde pankart hazırken güvenliğin müdahalesi ile karşılaştı. Güvenlik personeli, öğrencilerin dövizlerinin fotoğraflarını çekmeye başladı ve ardından el koydu.

pankart.jpg

MÜDAHALE ALTINDA BASIN AÇIKLAMASI

Fındıklı Kampüsü'ndeki polis ablukası nedeniyle MSGSÜ öğrencileri Bomonti Kampüsü'ne geçti. LGBTİ+'lar, anasayal haklarını bildiklerini ve Bomonti Kampüsünde basın açıklaması okuyacaklarını söyledi ancak Özel Güvenlik Biriminin müdahalesi ile karşılaştı.

Özel güvenliğin saldırısı altında gerçekleşen basın açıklamasına öğrenciler, “genel ahlak gibi hiçbir meşruiyeti olmayan bahaneleri” tanımayacaklarını, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemenin anayasal hak olduğunu söyleyerek başladı.

'AKADEMİSYENLERİN YERİ CEZAEVLERİ DEĞİL, KÜRSÜLERDİR'

Temel haklar başta olmak üzere LGBTİ+’ları hedef alan baskıların ve yasakların gün geçtikçe arttığının altı çizilen açıklamada, üniversite özerkliğini hiçe sayan müdahalelere dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Tayfun Hocamız ve Mücella Hocamız, bir kent suçuna ortak olmadığı ve ses çıkardıkları için Gezi Parkı davasında yargılanarak hukuksuzca tutuklandı. Aynı davadan tutuklanan Can Atalay, Hatay milletvekili olarak seçilmesine rağmen hukusuzca cezaevinde rehin alınmış durumda. Akademisyenlerin yeri cezaevleri değil, üniversitelerde öğrencilerinin yanı ve kürsülerdir.”

ÖZGÜR ÜNİVERSİTE TALEBİ

'Yasaklanan onur yürüyüşlerine, hukusuz gözaltılara karşı direnen ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması'na, Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ kulübüne, tüm Boğaziçi Direnişçilerine ve tüm üniversite LGBTİ+ topluluklarına' selam gönderilen açıklamada özgür üniversite talebinin altı çizildi şöyle çizildi:

“Atanmış değil seçilmiş rektörlerin olduğu; hocalarımızın yargılanıp tutuklanmadığı; okurken müşteri değil öğrenci olarak görüldüğümüz; bilimsel-sanatsal ve nitelikli eğitim veren üniversiteler istiyoruz!” (Kaynak)

Öne Çıkanlar