ODTÜ Kuzey Kıbrıs kampüsündeki heykellere homofobik müdahale: Sanatçısının haberi bile yok

ODTÜ Kuzey Kıbrıs kampüsündeki heykellere homofobik müdahale: Sanatçısının haberi bile yok
ODTÜ'nün Kıbrıs kampüsünde yer alan gökkuşağı renkli heykeller yerleşkeden kaldırıldı. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu'ndan (TCEP) ressam Hüseyin Özinal, "Sanatçısının haberi yok. LGBTQ+ nefret söylemlerinin uygulamaya geçtiğini görebiliyoruz" dedi.

Artı Gerçek - Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu'ndan (TCEP) ressam Hüseyin Özinal, dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) ODTÜ Kalkanlı yerleşkesinde yer alan ve sanatçı Serhat Selışık tarafından yapılan gökkuşağı desenli iki heykelin yerleşkede sergilendiği alanlardan kaldırıldığını öne sürdü.

'HEYKELE SALDIRI HOMOFOBİK...SANATÇISININ HABERİ BİLE YOK'

Heykelin kaldırılmasının homofobik bir müdahale olduğunu söyleyen Özinal, “Heykele ne olduğu ve nerede olduğu konusunda ‘tamir’ gibi bahaneler ileri sürülmesin. Çünkü duyduğum kadarıyla sanatçısının bu durumdan haberi bile yok. Heykelin sökülme emrini kim ve hangi nedenlere verdi? LGBTQ+ nefret söylemlerinin artık uygulamaya geçtiğini görebiliyoruz. kutsal ‘Türk aile yapısı’ mavalının buralardaki yansımalarını görmeye başladık” ifadelerini kullandı.

Heykellerin kaldırılmasına ilişkin okul yönetiminden henüz bir açıklama gelmedi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar