Taksim kapatıldı, 'Onur Yürüyüşü’ Bağdat Caddesi’nde yapıldı

Taksim kapatıldı, 'Onur Yürüyüşü’ Bağdat Caddesi’nde yapıldı
İstanbul Trans Onur Haftası kapsamında bugün düzenlenmesi planlanan Onur Yürüyüşü valilik engeline takıldı. Taksim Meydanı polis barikatları ile çevrilirken, yürüyüş Bağdat Caddesi’nde yapıldı. Yürüyüş ısırasında bazı kişiler gözaltına alındı.

İSTANBUL- İstanbul Trans Onur Haftası kapsamında bugün düzenlenmesi planlanan Onur Yürüyüşü valilik engeline takıldı. Taksim-İstiklal Caddesi üzerinde gerçekleştirilmesi beklenen yürüyüş öncesi İstanbul Valiliği, yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıklarken, yürüyüş bu sene Bağdat Caddesi'nde yapıldı. Yürüyüş sırasında gözaltına alınanlar oldu.

Sabahın erken saatlerinden başlayarak Taksim Meydanı'nda önlem alındı. Meydanın çevresi polis barikatıyla kapatılarak yaya giriş çıkışına izin verilmedi.

Ayrıca İstanbul Valiliğinin kararıyla M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı'nın Taksim ve Şişhane istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş Füniküler hattı 10.00 itibariyle kapatıldı. Taksim Meydanı'na çıkan yollar araç trafiğine açık bırakılsa da çevrede çok sayıda güvenlik önlemi alındı.

YÜRÜYECEKLER: BİZİ DURDURAMAZSINIZ

10. İstanbul Trans Onur Haftası ise sosyal medya hesabı X’den yaptığı paylaşım ile Onur Yürüyüşü'nün yapılacağını duyurdu. Yapılan paylaşımda "Yıllardır bizleri yok saymaya çalışmanıza karşın, yineliyoruz ki her yerdeyiz. bizi durduramazsınız!" ifadelerine yer verildi.

KOMİTE YÜRÜYÜŞE KATILACAK OLANLARA ÖNERİLER SUNDU

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi de 22. İstanbul Onur Yürüyüşü’ne katılacak LGBTİ+lar için çok sayıda öneri sundu. Komitenin, yürüyüş öncesi LGBTİ+lar için paylaştığı öneriler şu şekilde:

* Kimlik/kimlik fotokopisi.
* ⁠Herhangi bir olası gözaltı işlemini kayıt altına alabilmek, tutanak tutabilmek için kağıt ve kalem.
* ⁠Hem anılarını ölümsüzleştirmek hem de olası hak ihlallerini kaydedebilmek için telefon ve powerbank.
* ⁠Lubunya habbesiz yapamaz biliyorsun. Sana iyi bir süre yetecek kadar atıştırmalık ve su.⁠
* Kimlik, düzenli kullandığın ilaçlar ve yedek kıyafet işine yarayabilir. Yedek kıyafet candır, bulundur.

YÜRÜYÜŞ BAĞDAT CADDESİ’NDE BAŞLADI

Taksim polis ablukasındayken yürüyüş Bağdat Caddesi’nde başladı. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Twitter'dan yaptığı açıklamada yürüyüşe dair bir fotoğraf paylaşarak "NANİK!" yazdı.

‘BİZİ İLLEGAL İLAM EDENLER DUYSUN: BİZİ DURDURAMAZSINIZ’

Komite X hesabından yaptığı açıklamada “Bugün tüm İstanbul'u ablukaya aldınız.
Tüm yolları, meydanları kapattınız. Koca bir şehirde hayatı durdurdunuz. Ama şunu unuttunuz: Biz gerekirse taşı deler, zamanı büker, yine birbirimizi gülüşlerimizde buluruz.
"Hatırlıyorum, hatırlıyor musun?" temasıyla 32. Onur Haftası'nı bugün yürüyüşümüz ile sonlandırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Gezi direnişinden Roboski’ye, KHK ile işlerine son verilen yurttaşlardan, sokak hayvanları yasa teklifine kadar birçok hak ihlaline yer verilen açıklamada,

“Polisi kandırmaktan, bizimle uğraşmak zorunda bırakmaktan hiç bıkmadık, şehrin farklı yerlerinde, her gün olduğumuz varoluşlarımıza çağrı yaptık. Alışın her yerdeyiz. Bizi sözde illegal edenler duysun: Binlerce polisiniz, helikopterleriniz, yasaklarınız bizi durduramaz” denildi.

GÖZALTINA ALINANLAR OLDU

Bağdat Caddesi'nde yapılan yürüyüş ve sonrasında gözaltına alınanlar oldu. Gözaltı sayısı ile ilgili sayı içeren bir açıklama henüz yapılmadı.

Öne Çıkanlar