'Artık bizden nefret eden 225 ülkede izleniyoruz'

'Artık bizden nefret eden 225 ülkede izleniyoruz'
89. Oscar Ödülleri'ne "En İyi Film" ödülünün yanlış filme verilmesi ve sunucunun Başkan Trump'a yönelik eleştirileri damgasını vurdu. KÜLTÜR SANAT-...

89. Oscar Ödülleri'ne "En İyi Film" ödülünün yanlış filme verilmesi ve sunucunun Başkan Trump'a yönelik eleştirileri damgasını vurdu.

KÜLTÜR SANAT- 89. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Trump'a göndermelerin yapıldığı törende en iyi yardımcı erkek oyuncu seçilen Mahershala Ali, Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu. "En İyi Film" ödülünün önce La La Land'e, bir süre sonra ise yanlışlık yapıldığı belirtilerek, Moonlight'a verilmesi geceye damgasını vurdu.

89. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. ABD'nin Los Angeles eyaletindeki Dolby Tiyatrosu'nda, ünlü komedyen Jimmy Kimmel'in sunumuyla başladı. Trump'a yapılan göndermeler geceye damgasını vururken, Mahershala Ali, Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu.

‘ÜLKE ARTIK BÖLÜNMÜŞ DURUMDA’

Kimmel, konuşmasının başında ABD Başkanı Donald Trump'a gönderme yaparak, "Artık bizden nefret eden 225 ülkede izleniyoruz. Ülke artık bölünmüş durumda ve insanları bir araya getirmen gerek, dediler" dedi. "Trump’a teşekkür etmek istiyorum" diyen Kimmel, "Geçen sene Oscar’lar ırkçı gibi görünüyordu, artık onun sayesinde böyle bir şey yok. Siyahiler Nasa’yı, beyazlar cazı kurtardı" ifadesini kullandı.

‘CNN YA DA TİMES’TEN BİRİ VARSA…’

Jimmy Kimmel, ödüller verilmeye devam ederken, Trump’a göndermelerini sürdürdü. Trump’ın basın yasağına gönderme yapan Kimmel, "CNN ya da Times’ten biri varsa binayı terk etmenizi istemek zorundayım" diye konuştu. Gecenin bir bölümünde de "İki saat geçti ama hâlâ Trump'tan tek tweet yok" diyerek, cep telefonunu çıkardı ve Twitter'dan Trump'a mesaj yolladı.

EN İYİ YABANCI ERKEK OYUNCU: MAHERSHALA ALİ

Gecede ilk ödül, en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar'ı ile Moonlight'taki performansı ile Mahershala Ali'ye verildi. Mahershala Ali Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu.

İRANLI YÖNETMEN SEYAHAT YASAĞINI PROTESTO ETTİ

Yabancı dilde en iyi Oscar ödülünü The Salesman (Satıcı) adlı filmiyle İranlı yönetmen Ashgar Farhadi kazandı. Trump’ın seyahat yasağını protesto ettiği için törene katılmadı. Farhadi'nin törene gönderdiği teşekkür mesajı şöyle: "Bu değerli ödülü ikinci defa almak çok büyük bir ödül. Akademi üyelerine, ekibime teşekkür ederim. Bu gece sizlerle olmadığım için özür dilrim. Gelmememin sebebi ülkemin insanlarına duyduğum saygı ve saygısızca davranılar diğer 6 ülkenin insanlarına duyduğum saygıdan ötürü. Dünyayı biz ve düşmanların kategorisine bölmek korku yaratıyor. Savaş ve agrasifliği doğuran bir kandırmaca oluyor. Sinemacılar kameralarını ortak insani değerlere çevirebilir ve farklı ülkeler, dinlerle ilgili önyargıları yıkıbaliir. Empati yaratılabilir ve buna her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var."

SURİYE HÜKÜMETİNDEN PASAPORT İPTALİ

En iyi kısa belgesel film ödülü "Ak Miğferler" olarak bilinen Suriye Sivil Savunma Birliği hakkındaki "The White Helmets"in oldu. Filmin yönetmeni Orlando von Einsiedel konuşmasında birliğin mesajını ileterek, "Kuran’daki bir insanı kurtarmak bütün insanları kurtarmaktır sözünden hareketle binlerce insanı kurtardık. Bu savaşın mümkün olduğunca çabuk bitmesini hatırlatabilirse seviniriz" dedi. Birlik üyesi bir kameraman ve kurtarma görevlisi, Suriye hükümetinin pasaportlarını iptal etmesi sebebiyle törene katılamadı.

YANLIŞ ANONS

İlk olarak "En İyi Film" ödülünü La La Land’in kazandığı açıklanırken, film ekibi sahneye çıktı ve teşekkür konuşması yapıldı. Ancak bir süre sonra yanlışlık yapıldığı belirtilerek Moonlight’ın "En İyi Film Ödülü" kazandığı açıklandı. Büyük şok yaşayan La La Land ekibi, Oscar ödülünü sahneye gelen Moonlight ekibine teslime etti.

2017 OSCAR ÖDÜLLERİ'Nİ KAZANANLAR

En iyi film: Moonlight

En iyi yönetmen: Damien Chazelle (La La Land)

En iyi kadın oyuncu: Emma Stone (La La Land)

En iyi erkek oyuncu: Casey Affleck (Manchester By The Sea)

En iyi orijinal senaryo: Manchester by the Sea

En iyi uyarlama senaryo: Moonlight

En iyi yardımcı erkek oyuncu: Mahershala Ali, Moonlight

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Viola Davis, Fences

En iyi yabancı film: The Salesman, İran

En iyi belgesel: O.J: Made in America

En iyi makyaj ve saç tasarımı: Suicide Squad

En iyi kostüm: Fantastic Beast and Where to Find Them

En iyi ses kurgusu: Arrival

En iyi ses miksajı: Hacksaw Ridge

En iyi kısa animasyon filmi: Piper

En iyi animasyon filmi: Zootopia

En iyi prodüksiyon tasarımı: La La Land

En iyi görsel efekt: The Jungle Book

En iyi film kurgusu: Hacksaw Ridge

En iyi kısa belgesel: The White Helmets

En iyi kısa film: Sing

En iyi sinematografi (Görüntü Yönetmenliği): La La Land

En iyi film müziği: La La Land

En iyi orjinal şarkı: City Of Stars, La La Land

Öne Çıkanlar