İstanbul'u kim kazanır? | CORE Araştırma Enstitüsü’nden Ulaş Tol: DEM ve YRP kilit partiler - PODCAST

İstanbul'u kim kazanır? | CORE Araştırma Enstitüsü’nden Ulaş Tol: DEM ve YRP kilit partiler - PODCAST
Yerel seçim için geri sayım sürerken adaylar da netleşmeye devam ediyor. Muhalefet cephesinde iş birliği arayışları sürse de her partinin kendi adayını çıkarması öne çıkıyor. Tol'a göre ise İstanbul'da DEM Parti ve YRP kilit parti olacak.

Egemen GÖK


Artı Gerçek - Yerel seçimlere iki ay kaldı. İstanbul'da ise adaylar belli olmaya başladı. CORE Araştırma Enstitüsü’nden siyaset bilimci Ulaş Tol ile “Yarışın sonucunu neler belirleyecek? DEM Parti ve İYİ Parti'nin etkisi ne olur?” sorularını +Podcast'te cevapladı.

Siyasi partilerin büyükşehir adayları da yavaş yavaş belli oluyor. DEM Parti'nin İstanbul için Başak Demirtaş'ı aday göstereceği iddiaları gündemde. İYİ Parti İstanbul adayını açıkladı. Buğra Kavuncu, Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum arasındaki yarışa katıldı. Zafer Partisi’nin adayı ise eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu oldu.

Ulaş Tol’a göre “tuhaf” bir seçim dönemi geçiriyoruz. “Seçimlere iki ay kalmasına rağmen atmosfer oluşmadı. İlginç olan şu, hiçbir partinin yerel seçim politikasını da dinlemiş değiliz. Aday konuşuyoruz. Politikasız bir dönemdeyiz. Siyasetsiz bir siyaset döneminden geçiyoruz”

İstanbul seçimlerinde kilit iki partinin ise DEM Parti ve Yeniden Refah Partisi olacağının düşünen Tol, YRP’nin aday çıkaracağını düşünmediğini söyledi. DEM Parti’nin ise Başak Demirtaş’ı aday göstermesinin ise belirleyici olacağını aktardı. Tol’a göre Başak Demirtaş’ın adaylığı Kürt seçmen için onursal bir durum olacak.

Öne Çıkanlar