Macron, 'seçim kumarını' nasıl kaybetti? | Pınar Kılavuz değerlendirdi | +PODCAST

Macron, 'seçim kumarını' nasıl kaybetti? | Pınar Kılavuz değerlendirdi | +PODCAST
Fransa'daki erken genel seçimin ilk turunda Marine le Pen'in liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi oyların yüzde 34'ünü alarak birinci oldu. Sorbonne Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Kılavuz'a göre, "Le Pen’in geleceği adım adım belliydi."

Egemen GÖK


Artı Gerçek - Fransa'da erken genel seçimlerin geçen pazar yapılan ilk turunda, Marine le Pen ve Jordan Bardella liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi, oyların yüzde 33.5'ini alarak birinci sıraya yükseldi. Bu sonuç, aşırı sağcı, göçmen ve İslam karşıtı partiye verilen desteğin 2022'den bu yana iki katına çıktığını gösteriyor. Öte yandan, Ipsos'un tahminlerine göre, RN ve müttefiki Cumhuriyetçiler Partisi (Les Républicains) ikinci turda 230-280 sandalye arasında kalabilir ve bu da mutlak çoğunluk için yeterli değil.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un liderliğindeki Ensemble İttifakı ise oyların yalnızca yüzde 20,3'ünü alabildi. Bu sonuç, Macron'un Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki kötü performansının ardından yaptığı erken seçim çağrısının gidişatı değiştiremediğini gösteriyor.

SOLDA BİRLİK İŞE YARADI

Sol partiler ise birleşerek güçlü bir performans sergiledi. Sosyalistler, Yeşiller, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) ve Komünistlerden oluşan Yeni Halk Cephesi (NPF) oyların yüzde 28,1'ini alarak ikinci sırada yer aldı. Ipsos'a göre, NPF 125-165 sandalye arasında kazanabilir.

Yeniden Fetih Partisi (Reconquest) ise yüzde 1'in altına düşen oy oranıyla büyük bir hezimet yaşadı. Le Pen ve Bardella, Reconquest lideri Eric Zemmour ile ilişkilendirilmek istemediklerini belirtmişlerdi.

2. TUR 7 TEMMUZ'DA

Seçimlere katılım oranı yüzde 67,5 ile 1981'den bu yana en yüksek seviyede oldu. İkinci tur 7 Temmuz pazar günü yapılacak ve Ulusal Meclis'teki milletvekili dağılımı belli olacak. Mutlak çoğunluğu kazanan parti, başbakanı ve hükümeti atama hakkına sahip olacak. Le Pen, 289 sandalye kazanarak Fransa'da ilk aşırı sağcı hükümeti kurmayı umuyor.

Sorbonne Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve Şalom Gazetesi'nin Fransa muhabiri Pınar Kılavuz Fransa seçimlerini +Podcast’te değerlendirdi.

'FRANSA'NIN EN BÜYÜK SORUNU SATIN ALMA GÜCÜNÜN DÜŞMESİ'

Kılavuz, “Le Pen’in geleceği adım adım belliydi. Çünkü Macron geçtiğimi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Le Pen ile yarıştı. Le Pen seçilmesin diye seçildiğinin farkındaydı. Macron uzun zamandır istenmiyordu. Yapılan anketlerde de sonuçları görüyorduk. Avrupa Parlamentosu seçimleri bardağı taşıran son damla oldu. Fransa’nın aslında göç ve güvenlikten önce odaklanması gereken sorunlar var. Bunların başında da satın alma gücü geliyor. Zaten yapılan anketlere baktığımızda, sağcısı da solcusu da ilk sıraya bunu koyuyor" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar