40’a yakın il başkanının istifası bekleniyor, Kaftancıoğlu aday olmayacak

40’a yakın il başkanının istifası bekleniyor, Kaftancıoğlu aday olmayacak
CHP MYK’sından çıkan karar uyarınca milletvekili adayı olmak isteyen il başkanlarının istifasının istenmesinin ardından 40’a yakın il başkanının istifası bekleniyor. Hakkında siyasi yasak olan Kaftancıoğlu için alternatif yollar aranmayacak.

Seda TAŞKIN


ANKARA- CHP'de Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) 21 Kasım'da milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanları ile yöneticilerinin istifa etmeleri gerektiğine yönelik karar sonrasında partide seçim gündemi hareketlendi. Karar doğrultusunda CHP'li yöneticilerin istifalarını 5 Aralık 2022 ilâ 26 Aralık 2022 tarihleri arasında CHP Genel Sekreterliği’ne vermeleri gerekiyor. Artı Gerçek'in edindiği bilgiye göre 40'a yakın il ve ilçe yöneticisi milletvekili olabilmek için parti görevlerini bırakacak. İstifasını vermesi beklenen il başkanlarının, parti genel merkezinde adaylık kulisleri yürüttüğü belirtiliyor.

CHP MYK’DAN, ADAYLIK BAŞVURUSU YAPANLAR İÇİN İNCELEME

CHP MYK’sı, TBMM üyeliğine adaylık için başvuru yapanlar arasında ön inceleme yapacak ve Parti Meclisi’nin (PM) onayına sunacak. PM’nin bu istemi reddetmesi durumunda karar, başvuru sahibine bildirilecek.

KAFTANCIOĞLU ADAY ADAYI OLAMAYACAK

Durumu en fazla merak edilen isim İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bulunuyor. Yargıtay'ın hakkında 12 Mayıs 2022 tarihinde verdiği siyasi yasak kararı nedeniyle Kaftancıoğlu’nun önünde vekil adaylığı için yasal engel bulunuyor. Bu engel nedeniyle KaftanCıoğlu'nun milletvekilliği adaylığı için alternatifler aranmayacak.

SON KARARI KILIÇDAROĞLU VERECEK

Seçime altı aydan az bir süre kaldığı için parti tüzüğü gereği genel merkez, il başkanlığına doğrudan birini atayabiliyor ya da il yönetim kurulu, kendi içerisinden bir üyeyi başkan olarak seçebiliyor.

İstifa edilen her bir il başkanlığı için, kimin, hangi yöntemle seçileceğine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisi karar verecek.

Öne Çıkanlar