Ahmet Türk: 14 Mayıs'ta yeni bir başlangıç olacak

Ahmet Türk: 14 Mayıs'ta yeni bir başlangıç olacak
Yayınlanma:
A+ A-
Gaziantep'te binlere seslenen Ahmet Türk, "Kürt halkına yönelik yürütülen bu siyaset 14 Mayıs’ta sonlanacak. O zaman barış ve huzur başlayacak" dedi.

Artı Gerçek - Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” şiarıyla büyük Antep'te miting yaptı.

Şehitkamil ilçesinde bulunan Newroz alanında düzenlenen mitinge, deneyimli Kürt siyasetçi Ahmet Türk, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Gülşen Sincar, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, Emek Partisi (EMEP) Genel Yürütme Kuruyu (GYK) üyesi Levent Tüzel, DBP, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşil Sol Parti, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.

TÜRK: JIN, JIYAN, AZADÎ

Büyük bir coşkuyla sahneye çıkan Kürt Siyasetçi Ahmet Türk ise, “Yıllardır Kürt halkına yönelik zülüm ve zorbalık politikası yürütüldü. Kürt halkı büyük bedeller ödedi ama bu gün bütün medyadanlar da özgür bir yaşam için ayaktalar” dedi. Kürt halkının mücadelesinde kadınların önemine dikkat çeken Türk, “Siyasetimizde Kürt kadını büyük bir rol oynuyor. Her zaman önümüzde yürüdüler. Bunun için 'jin, jiyan, azadî' diyeceğiz” diye konuştu.

Tarihi bir süreçten geçildiğini kaydeden Türk, şunları söyledi: "Kürt halkına yönelik yürütülen bu siyaset 14 Mayıs’ta sonlanacak. O zaman barış ve huzur başlayacak. Her şey çözüleceğini söylemiyoruz ama Kürt sorunun çözümü ve faşist iktidarın düşmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bunun için sadece halkımıza güveniyoruz. 14 Mayıs bütün halklar için yeni bir başlangıç olacağını umuyoruz.

Değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu zülüm politikaları sona erecek. Kürt halkı özgür geleceği için mücadele edecektir. Bu sistem yıkılacak, yerine halkların ortak çıkarlarını esas alan bir süreç başlayacaktır. Biz kendimize, halklarımıza güveniyoruz. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz. İnkâr ve imha politikalarına karşı halkımız her zaman özgürlükçü bir çizgide halkının ve mücadelesinin yanında yer aldı. Elbette bir iki günde bütün sorunlar çözülmez. Ama Kürt sorunu çözülünceye kadar dimdik ayakta duracağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz.”

'KÜRT SİYASETÇİLERİNİ ZİNDANDA TUTMA ANLAMINA GELİR'

Türk, AKP’nin seçim kampanyasında kullandığı "yola devam” sloganına işaret ederek, “Bunun anlamı Kürt siyasetçilerini zindanda tutma anlamına gelir. Kürt halkının dilini, kültürünü inkar anlamına geliyor. Biz bu zulme hayır diyeceğiz. Bugün Kürtleri yalnızlaştıran bir politika yürütüldü. Biz bugün daha güçlü bir hale geldik. Devrimci dostlarımızla, Alevilerle ve ezilen halklarımızla ortak mücadele yürütüyoruz. Ortak mücadele olduğu zaman bu faşizme set çekebiliriz. Bugünkü yolculuğumuz halklarımızın eşit, adil bir yaşama kavuşma yoluculuğudur. Bunun için saflarımızı büyütüyoruz. Onun için farklı kimliklerden ve inançlardan yoldaşlarımızla yürütüyoruz” dedi.

“Biz burada özgürlük, hak ve adalet istiyoruz” diyen Türk, “Ne Türkler, ne Araplar, ne Lazlar, ne de Çerkezler bizim düşmanımız değil. Halkları karşı karşıya getiren faşizmdir. Biz halklarla birlikte geleceği kurmak için mücadele ediyoruz” diye konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar