Aile Bakanlığı'ndan dikkat çeken anket: 'Kadının çalışmasını uygun buluyor musunuz?'

Aile Bakanlığı'ndan dikkat çeken anket: 'Kadının çalışmasını uygun buluyor musunuz?'
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Anadolu Üniversitesi’nde öğrencilere yaptığı ankette ‘Kadının çalışmasını uygun buluyor musunuz?’ sorusu yer aldı. Anketi dağıtan kişiler ‘fotoğraf çekmeyin’ uyarısında bulunduğu belirtildi.

Artı Gerçek-Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Anadolu Üniversitesi’nde bir anket yaptı. Ankette öğrencilere sorulan sorular gündem oldu. Ankette erkek ve kadınların evlenme yaşı sorulurken, ‘Kadının çalışmasını uygun buluyor musunuz?’ sorusu dikkat çekti.

BirGün’de yer alan habere göre dağıtılan ankette “Kadının çalışmasını uygun buluyor musunuz?” ifadesi yer aldı ve öğrencilerden ‘evet’ veya ‘hayır’ seçeneklerinden birinin işaretlenmesi istendi. ‘Hayır’ı seçen öğrencilere ayrıca “Kadının çalışmasını neden uygun bulmuyorsunuz” sorusu soruldu.

Bu soruda ise şu seçenekler yer aldı:

-Çalışma ortamının kadınlar için güvenli olmaması

-Kadının asli görevinin çocuk bakımı ve ev işleri olması

-Gelenek ve göreneklerimize aykırı olması

-Çalışan kadınların çocuklarının mağdur olması

-Bir işte çalışmanın kadını yıpratması

Fotoğraf: BirGün

Öte yandan öğrenciler anketi dağıtan kişilerin kendilerini ‘fotoğraf çekmeyin’ diye uyardıklarını belirtti. Öğrenciler anketin her üniversitede yapıldığının kendilerine bildirildiğini de ifade etti.

‘EVLENME YAŞI KAÇ OLMALI’

Ankette ayrıca öğrencilere "Sigara içiyor musunuz? Size göre erkeğin evlenme yaşı kaç olmalıdır? Kadının evlenme yaşı kaç olmalıdır?" gibi sorular da yöneltildi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar