AKP çalkalanıyor: İttifaklar zorunlu artık, tek başına sonuç alınamıyor

AKP çalkalanıyor: İttifaklar zorunlu artık, tek başına sonuç alınamıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 02:51
A+ A-
İstanbul yenilgisinin nedenlerini tartışan AKP’de, trollerin seçim kaybında etkili olduğu dile getirilirken, kutuplaştırıcı söylem değil kucaklayıcı söylem önerisi yapıldı.

AKP’nin İstanbul seçimlerini değerlendirmek için hafta başında yapılan MYK toplantısında ilginç tartışmaların yaşandığı öğrenildi. Bazı MYK üyeleri, AKP’nin ‘İstişare kültüründen’ uzaklaştığını, bu nedenle istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalındığını dile getirdiği aktarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki MYK’de 10 civarındaki parti yöneticisinin söz alarak İstanbul seçimlerini değerlendirdiği öğrenildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun kulis haberine göre toplantıda, bazı MYK üyeleri 31 Mart seçimleri öncesinde başlayan yanlış adımların, seçimlerin iptal edilmesi girişimi ile devam ettiğini, tüm bunların 23 Haziran’da seçimlerin kaybedilmesine yol açtığını bildirdi.

‘SONUÇ ORTADA’ YORUMU

Bazı MYK üyeleri, son dönemde alınan önemli kararların yetkili kurulların gündemine gelmediğini, MYK ve MKYK’nin devre dışı bırakıldığını ‘Dar bir kadro tarafından’ alınan kararların uygulamaya konulduğunu savundu.

"Seçimin iptal başvurusu konusunda 8-9 MYK üyesi olarak doğru olmayacağı görüşündeydik. Ama bu konu MYK’da kararlaştırılmadan, hemen adım atıldı. Sonuç ortada" değerlendirmesini yapan bir MYK üyesine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepki gösterdiği belirtildi. Erdoğan’ın "Bunu nasıl söylersiniz, istişare etmediğimi söylemek bana hakaret olur, haksızlık olur. Bizi diğer partilerden ayıran en önemli şey istişaredir" dediği öğrenildi.

‘MEDYA TROLLERİ’

MYK toplantısında, birçok parti yöneticisinin, özellikle sosyal medyadaki ‘trollerin’ paylaşımlarının ve AKP’ye yakın olan televizyonlar ve gazetelerin, partiye yarardan çok zarar getirdiğine vurgu yaptıkları ifade edildi. Bu seçimlerdeki oy kaybında sosyal medya trolleri ile AKP’ye yakın medyanın da etkili olduğu görüşü savunuldu. Erdoğan, bu eleştiriye karşılık "Onların ne dediği değil, bizim açıklamalarımız bizi bağlar. Kimse AK Parti adına konuşamaz. Konuşacaklar belli" değerlendirmesini yaptı.

ÖZELLİKLE ÖĞRENCİLERE ÇOK DESTEK VERDİK...

Toplantıda, bazı MYK üyeleri özellikle genç seçmenlerden oy alamadıklarını belirterek "Gençlerle ilgili bir açılım yapamadık. Giderek bizden uzaklaşıyorlar" görüşünü de dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve bazı MYK üyelerinin ise bu görüşe itiraz ettiği, geçmişte gençlere getirilen üniversite harcının kaldırılması, öğrenci kredisi ve doktora öğrencilerine verilen burs miktarının artırılması gibi uygulamaların hatırlatıldığı öğrenildi. MYK üyelerinden bazıları da, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili algının yönetilemediğini, bu konuda yapılan açıklamaların EYT’lileri kızdırdığı ve küstürdüğünü söyledi.

İTİRAF GİBİ ELEŞTİRİ: KUTUPLAŞTIRICI DEĞİL, KUCAKLAYICI OLMALIYIZ

AKP’nin bir süredir ‘negatif bir söylem’ kullandığını gündeme getiren bir MYK üyesi ise "Bu tavırdan hemen vazgeçmeliyiz. Kutuplaştırmadan uzaklaşmalıyız. Yeni sistemle birlikte ittifaklar artık zorunlu hâle geldi. Tek başına partiler sonuç alamıyor. Bu nedenle herkesi kucaklayacak bir söylemimiz ve politikamız olmalı. Kutuplaştırıcı dilen uzaklaşmalıyız. Aksi hâlde 2023’e giderken, çok daha farklı olumsuzluklarla karşılaşabiliriz" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar