'AKP dış politikada taktik değiştiriyor'

'AKP dış politikada taktik değiştiriyor'
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 00:30
A+ A-
AKP’li Yılmaz'a göre Türkiye’nin dışarıdaki algısı gerçekliğinden çok kopmuş ve makas çok açılmış durumda.

AKP’nin dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı Cevdet Yılmaz, 'dış politikada taktik değişikliğine gideceklerini’ açıkladı. Yılmaz, yurt dışında yapılacak çalışmaları 4 başlıkta topladıklarını bildirdi. Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, Yılmaz şöyle konuştu:

"Türkiye’nin dışarıdaki algısı gerçekliğinden çok kopmuş ve makas çok açılmış durumda. Bu algıyı gerçeğe yaklaştırmak konusunda çaba sarf edeceğiz. Burada da en önemli önceliğimiz partiler arası diyalog kurmak olacak. Bizim üzerinde durduğumuz nokta, değişik ülkelerdeki partilerle AKP olarak diyaloğa geçmek. Kasım ayı içinde Almanya’daki siyasi partileri ziyaret etmeyi düşünüyorum. Bu ay içinde Moskova’ya gideceğim. Brüksel olacak. Çin’e gideceğiz. Gittiğimiz ülkelerde Türkiye’yi anlatacağız ve onları ülkemize davet edeceğiz. Yeni bir diyalog kanal açacağız Bunu sadece parti olarak değil, STK’lar medya, mahalli idareler buraları da teşvik edeceğiz, yurtdışındaki algıyı düzeltmeye yönelik girişimleri olacak. Bir taraftan da parti olarak dış dünyadaki STK’lar ile bizim STK’larımızın bir araya gelmesini sağlayacağız.

İkinci olarak, uluslararası terör konusunda çalışmalarımız olacak. 'FETÖ' ve diğer terör örgütleri ile mücadele. Bu da biraz algıyla alakalı. Bunlarla ilgili Türkiye’nin mücadelesine katkı vermek. Kamuoyu oluşturmak amacıyla temaslarımız olacak.

"EKONOMİ BİZİM İÇİN KRİTİK"

Ekonomi bizim için çok kritik bir alan. Ekonomi konusunda AKP Ekonomi İşleri Başkanı Lütfü Elvan’la birlikte bazı çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Yabancı ülkelerde yatırımcılarla görüşmeler, finans çevreleri ile bir araya gelme veya siyasetçilerle ekonomi konularını müzakere etme gibi. Hedefimiz ekonominin gelişmesine katkı sunmak. Yurt dışında yatırımcılarla görüşmeye giderken, TOBB’dan, TÜSİAD’dan da temsilci olması daha doğu olur.

Yurt dışındaki vatandaşlarımız ve Türkiye ile gönül bağı olan insanlara da ulaşacağız. Bulundukları ülkelerde daha güçlü hâle nasıl gelirler, bizim bunlara katkımız nasıl olur? Onlar güçlendikçe Türkiye’nin yurt dışındaki gücüne nasıl katkı verirler. Bunlara çalışacağız." (POLİTİKA SERVİSİ)