AKP, TBMM Başkanlığı'na Numan Kurtulmuş'u aday gösterdi

AKP, TBMM Başkanlığı'na Numan Kurtulmuş'u aday gösterdi
Yayınlanma:
A+ A-
AKP Grubu, TBMM Başkanlığı'na aday olarak, İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş'u gösterdi.

Artı Gerçek - Üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan'ın yeni Kabine'yi açıklamasının ardından Meclis Başkanlığı için partilerin adayları da netleşmeye başladı.

AKP ve MHP grupları AKP Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş'u aday gösterdi.

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, AKP İstanbul Milletvekili Kurtulmuş'un, Meclis Başkanlığı adaylığına ilişkin başvuru dilekçesini, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu'na teslim etti.

Genel Kurul, Çarşamba saat 14.00'te toplanacak ve seçim gerçekleştirilecek.

TBMM İçtüzüğüne göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor.

Meclis Genel Kurulunda, Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek.

MUHALEFET PARTİLERİ ADAYLARINI AÇIKLADI

Yeşil ve Sol Parti, Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları'nı Meclis Başkan adayı olarak gösterirken İYİ Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı’nın aday olduğunu Meclis Başkanlığı'na bildirdi. Türkiye İşçi Partisi'nin Meclis Başkanı adayı ise tutuklu milletvekili Can Atalay oldu.

CHP'nin adayı ise henüz netleşmedi. (AA)

Öne Çıkanlar