AKP'li vekilden İmamoğlu önerisi: 'Hakaret suçlarında siyasi yasak kaldırılabilir'

AKP'li vekilden İmamoğlu önerisi: 'Hakaret suçlarında siyasi yasak kaldırılabilir'
Yayınlanma:
A+ A-
AKP Milletvekili Berat Çonkar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na 'hakaret' gerekçesiyle hapis cezası ve siyaset yasağı verilmesini yorumladı: "Yasalarımızda bu tarz suçtan siyasi yasak doğru bulunmuyorsa yasa değişikliği ile konu yeniden değerlendirilebilir."

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na YSK Başkanı ve üyelerine 'ahmak' diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle verilen hapis cezası ve getirilmek istenen siyaset yasağına ilişkin tartışma sürerken, AKP Milletvekili Berat Çonkar'dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Çonkari, 'hakarette siyasi yasağa karşı yasa değişikliği yapılabileceğini' söyledi.

Aynı zamanda NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkan Vekili de olan Çonkar, Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat'la söyleşisinde şu ifadeleri kullandı:

"Yasalarımızda bu tarz suçtan siyasi yasaklı hale gelinmesi konusu da doğru bulunmuyorsa tüm partiler bir araya gelerek, bir yasa değişikliği ile konuyu yeniden değerlendirebilir."

‘TÜM PARTİLER YASA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN BİR ARAYA GELEBİLİR’

Conkar, özetle şu ifadeleri kullandı:

"Ekrem İmamoğlu kararı ile ilgili Türkiye’de yasal bir çerçeve var. Ancak tabii ki bu yasal çerçevenin kendi işleyişi içinde müdahaleden uzak, siyasi bakış açısına yönelmeden karar vermesini bekleriz. Bu durumda birinci derece mahkemede bir sorun varsa üst mahkemede değerlendirilir ve mutlaka hak yerini bulur.

Yasalarımızda bu tarz suçtan siyasi yasaklı hale gelinmesi konusu da doğru bulunmuyorsa tüm partiler bir araya gelerek, bir yasa değişikliği ile konuyu yeniden değerlendirebilir.

Bu benim şahsi görüşümdür. Ben parti büyüklerimle bunu paylaşırım, onlar da doğru bulurlarsa uygun çağrıyı yaparlar. Bu siyasetin normalleşmesi için de bir ihtiyaçtır.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar