Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden Türkiye'ye Demirtaş çağrısı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden Türkiye'ye Demirtaş çağrısı
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2022 18:07
A+ A-
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin daha önce verdiği karar uyarınca eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın serbest bırakılması talebini yineledi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, 7 Kasım 2019 tarihinden bu yana Anayasa Mahkemesi’nde bekleyen kişisel başvurusunun daha fazla geciktirilmemesi çağrısında bulundu.

Euronews Türkçe'nin haberine göre; Bakanlar Komitesi adına büyükelçiler seviyesinde toplanan Delegeler Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) daha önce verdiği karar uyarınca Demirtaş’ın serbest bırakılması talep etti. Delegeler Komitesi, Anayasa Mahkemesi’nin alacağı kararın da AİHM kararının ruhuna uygun olması gerektiği beklentisi dile getirildi.

Kararda ayrıca Türkiye’deki Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun bağımsız yapısının güçlendirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Bu arada Delegeler Komitesi, Osman Kavala davasıyla ilgili olarak Türkiye’ye 13 Ekim tarihine kadar devam eden iç hukuk süreciyle ilgili Strasbourg’a bilgi vermesini istedi.

AİHM’in serbest bırakılmasını istediği Kavala için Komite, Türkiye aleyhine "ihlal süreci" başlatmıştı.

ERDOĞAN "AİHM KARARLARI BİZİ BAĞLAMAZ" DEMŞTİ

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş için bir kez daha serbest bırakılma ve mahkumiyet kararlarını bozma çağrısı yapan Delegeler Komitesi, çeşitli tarihlerde aldığı kararlarda, Türkiye’nin AİHM’in Demirtaş ile ilgili verdiği karara saygı göstermesini talep etti.

AİHM Büyük Dairesi, 22 Aralık 2020’de aldığı kararda, Ankara tarafından temyize götürülen Selahattin Demirtaş kararını onamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AİHM'in Selahattin Demirtaş hakkındaki kararına ilişkin, daha önce yaptığı bir açıklamada "AİHM'nin verdiği kararlar bizi bağlamaz." diye konuşmuştu.

Başvuruyu "acil süreç" işleterek öncelikle değerlendiren AİHM, Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5. maddesinin 3. fıkrasını, özgür seçimlerle ilgili 1. protokolün 3. maddesini ve hakların kısıtlanmasının sınırlarıyla ilgili 18 maddeyi ihlal ettiğine hükmetmişti.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar