Babacan: Benden sonra göreve gelen bir bakan, 'Yiyoruz yiyoruz, bitmiyor’ dedi

Babacan: Benden sonra göreve gelen bir bakan, 'Yiyoruz yiyoruz, bitmiyor’ dedi
DEVA lideri Ali Babacan, "Benden sonra göreve gelen bir bakanın ifadesini söylüyorum: ‘Sayın Başkan’ım, öyle bir miras bırakmışsınız ki yiyoruz yiyoruz, bitmiyor’ dedi. İsmi gizli kalsın” dedi.

Artı Gerçek - Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Sosyal Politikalar Eylem Planı’nın ikincisini açıkladı. Konuşmasında, AKP hükümetinden ayrıldıktan sonra yerine gelen bir bakanın söylediklerini aktaran Babacan, isim vermedi.

"Özgür ve zengin Türkiye’nin yolu sosyal adaleti sağlamaktan geçiyor. Sosyal adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. ‘Yardım eden değil, yardımcı olan devlet’ anlayışıyla hareket edeceğiz" diyen Babacan şöyle devam etti:

'TÜRK-İŞ DAHA ÇOK BASKIYLA KARŞI KARŞIYA KALIYOR'

"Neredeyse ortalama ücret haline gelen asgari ücret, açlık sınırının altında. Yoksulluk sınırı, asgari ücretin 4,5 katını aşmış durumda. TÜRK-İŞ, bunu 40 yıldır açıklıyor. Bunu açıkladığı için, son zamanlarda gittikçe daha çok baskıyla karşı karşıya kalıyor. Ama milyonlarca çalışanın temsilcisi olacaksanız bunu dosdoğru açıklamak zorundasınız. Hükümet de onlara doğruyu söyledikleri için baskı yapıyor. Bu dönemde dik durabilmek, doğruyu söyleyebilmek en önemlisi.

'BÜTÇEDE 547 MİLYAR TL FAİZ ÖDEMESİ VAR'

Bütçe, Genel Kurul’a indi. O bütçede 547 milyar TL faiz ödemesi var. Bu yılki 330 milyar TL yetmedi. En az bir o kadar da kur farkı ödeyecekler. 650 milyarı 85 milyon vatandaştan vergilerle topluyor, heybeye dolduruyor, o heybeyi olduğu gibi zaten parası olana veriyor.

'ÜLKE SURVİVOR SETİNE DÖNDÜ'

"Koskoca ülke Survivor setine döndü. Dün, İstanbul’dan Ankara’ya dönerken mola verdik. Bir TIR şoförü geldi yanıma. Emekli, 65-70 yaşlarında. ‘TIR şoförlüğü yapmasam geçinmem mümkün değil. 4 bin 500 lira emekli maaşı alıyorum’ dedi. Emekli vatandaşımız, o yaşta yollarda direksiyon sallayarak hayatta kalmaya çalışıyor. Hani sosyal devlet?"

'DEVASA BİR BAŞARI HİKAYESİ BIRAKTIK'

"11 yıl bu ülkenin ekonomisini yöneten ekibin başında oldum. İbrahim (Çanakcı) Bey, ekonomi yönetiminde teknik ekibin başındaydı. Görevimizi devasa bir başarı hikayesi bırakarak devrettik. Benden sonra göreve gelen bir bakanın ifadesini söylüyorum: ‘Sayın Başkan’ım, öyle bir miras bırakmışsınız ki yiyoruz yiyoruz, bitmiyor’ dedi. İsmi gizli kalsın. Hamdolsun sayısız hizmetlerde bulunduk. Hatalarımız da oldu ama ders alarak DEVA Partisi’ni kurduk. En önemli başarılarımızdan birisi, mutlak yoksulluğu sıfırlamamızdı. Bu büyük utanca son verdik. Bugün ne yazık ki yeniden geldi." (ANKA)

Öne Çıkanlar