Bahçeli emekli maaşına yapılan zammı az buldu: Memurlara uygulanan zam emeklilere de uygulansın

Bahçeli emekli maaşına yapılan zammı az buldu: Memurlara uygulanan zam emeklilere de uygulansın
Yayınlanma:
A+ A-
Partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, "Emeklilerimize yüzde 25'lik maaş artışı makul ve yeterli bulunmamıştır. 8 bin 77 TL liralık seyyanen artışın, kök ücrete ve aynısı ile emekli maaşlarına yansıtılmasıdır" dedi.

Artı Gerçek - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, haftalık olağan grup toplantısında gündeme dair açıklamalar yaptı.

Bahçeli, açıklamasında emeklilere yapılan yüzde 25'lik zammı az bulduklarını söyleyerek, "MHP olarak teklifimiz şudur; 8 bin 77 TL liralık seyyanen artışın, kök ücrete ve aynısı ile emekli maaşlarına yansıtılmasıdır. Bizim isteğimiz; memurlara uygulanan 8 bin 77 TL'lik seyyanen zammın emeklilere de uygulanmasıdır" ded, Bahçeli ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO üyeliğini onaylamayı kabul ettiği İsveç hakkında açıklamalarda bulundu.

Bahçeli'nin açıklamlarından öne çıkanlar şöyle:

'SEYYANEN ARTIŞ EMEKLİ MAAŞLARINA DA YANSITILMALIDIR'

"Memurlara ve emeklilerimize yapılacak zamların destekçisiyiz. 1 Temmuz 2023 itibarıyla tüm kamu görevlilerimizin maaşlarında ilk 6 aylık enflasyon farkına ek olarak yılın ikinci yarısı için toplu sözleşmeden kaynaklanan oranda toplam yüzde 17.55’lik zam ve seyyanen 8 bin 77 liralık artış yapılacaktır. Gönül isterdi ki bu maaş yükselişi daha da fazla olsun. Ancak bütçe imkanları bellidir. Türkiye ekonomisinin türbülanstan çıkma sürecinin zorlukları ortadadır. Emeklilerimizi yüzde 25'lik maaş artışı makul ve yeterli bulunmamıştır. MHP olarak teklifimiz şudur. 8077 liralık seyyanen artışın, kök ücrete ve aynısı ile emekli maaşlarına yansıtılmasıdır.

İnsan, rasyonel dürtülerle ekonomik çıkarlar peşinde koşan bir varlık da değildir. Varsayalım ki ekonomi büyüdü, işsizlik azaldı. Rakam ve oranlar ekonomik aydınlığı müjdelerken bizim için her karanlık kampanya son bulmuş olacak mıdır? Dağ ne kadar yüksek olsa da üstünden bir yol geçecektir. Hiçbir saldırıya teslimimiz düşünülemeyecektir."

İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ

İsveç'in üyeliğine karşı Türkiye'nin haklı ve meşru itirazları vardır. İsveç hükümetinin Kur'an-ı Kerim'e yönelik şerefsiz saldırıları alttan aldığı, sıkışınca da cılız kınama mesajları bilinen bir husustur. Türkiye, dayatmaları sineye çekecek kabile devleti değildir. NATO'nun açık kapı politikası da iç ve dış güvenliğimizden daha önemli olamayacaktır.

Milli varlığımızı tehdit eden, kanlı terör örgütlerine kucak açan, bunların terörist devşirmesine kendi başkentinde göz yuman bir ülkeyle bir güvenlik mimarisinin bünyesinde nasıl buluşacağız? Bunu nasıl hazmedeceğiz? Sadece F-16 ile ilgili parmak sallanıyor diye tamam mı diyeceğiz. İsveç, PKK'nın Avrupa'daki mağarasıdır. Kandil neyse Stockholm aynısıdır. Nitekim karar Sayın Cumhurbaşkanımızındır.

26 üyesi NATO ülkesi olan Avrupa Savunma Birliği içinde İsveç de yer almaktadır. 19 Haziran 2023'te ABD'ye ait iki adet bombardıman uçağının İsveç'e konuşlanması tesadüf değildir. NATO'nun da Türkiye'nin taleplerinin gözetmesi ihmali olmayan bir sorumluluğudur.

'BİZİM NATO'YA BAKIŞIMIZ BELLİDİR'

Bizim NATO'ya bakışımız bellidir. Dünyanın NATO ve ABD'den ibaret olmadığı bilinmelidir. Fakat Türkiye'nin stratejik kararlarının arkasında duracağımızı, ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa onun arkasında duracağımızı üstüne basa basa ifade ediyorum." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar