Bahçeli’nin 50+1 açıklamasını muhalif parti temsilcileri değerlendirdi: ‘Erdoğan kendisini farklı seçenekler için açık tutuyor'

Bahçeli’nin 50+1 açıklamasını muhalif parti temsilcileri değerlendirdi: ‘Erdoğan kendisini farklı seçenekler için açık tutuyor'
Yayınlanma:
A+ A-
Bahçeli’nin 50+1 açıklamasını muhalif parti temsilcileri Artı Gerçek'e değerlendirdi. Görüştüğümüz temsilciler, Bahçeli’nin açıklamalarını mevcut sistemde AKP’nin MHP olmadan herhangi bir adım atamayacağını gördüğünü düşünüyor.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki yüzde 50+1 şartının değişmesine yönelik sözlerinin başlattığı tartışma sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine özellikle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin nasıl yanıt vereceği merak ediliyordu. Bahçeli bugün yaptığı grup konuşmasında 50+1 tartışmalarına ilişkin partisinin geçmişteki görüşün değişikli olmadığını belirterek, "Milletvekili, belediye başkanı, muhtar seçmiyoruz. Cumhur'un bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz” dedi. Bahçeli’nin bu sözlerini muhalif parti sözcüsü ve grup başkanvekilleri Artı Gerçek’e değerlendirdi.

CHP: ERDOĞAN FARKLI SEÇENEKLERE KENDİSİNİ AÇIK TUTMAK İSTİYOR

chp-eski-milletvekili-gokhan-gunaydin-kimdir.jpg

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına ilişkin Erdoğan ve Bahçeli’nin 50+1konusunda bu kadar taban tabana zıt açıklama yapmasının not edilmesi gerektiğini söyledi. Günaydın, “Çünkü Devlet Bahçeli mevcut sistemde AKP’nin MHP olmadan herhangi bir adım atamayacağını görüyor ve bu durumu sürdürmek istiyor” dedi. Diğer taraftan Erdoğan’ın MHP’de dahil olmak üzere farklı seçeneklere kendisini açık tutmak istediğini söyleyen Günaydın, şu açıklamalarda bulundu:

“Devlet Bahçeli bu tutumu görmüştür ve bu nedenle 50+1’de ısrar edilmesi gerektiğini söylemektedir. Bahçeli’nin ‘Biz hiç kimseye yük olmadık ancak güç verdik’ açıklaması da doğrudan Erdoğan’a yönelik bir göndermedir. Erdoğan’ın anayasa değişikliği konusundaki işinin hiç kolay olmadığının çok açık bir göstergesi olarak bu saptanmalıdır. Bu da CHP’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni koalisyonlardan memleketi kurtarmak gerekçesiyle kurulan bu sistemin aslında ülkeyi koalisyonlara mahkum ettiği konusundaki sözlerinin ne kadar haklı olduğunu bir kere daha bize hatırlamaktadır.”

HEDEP: BAHÇELİ ORTAĞINA REST ÇEKTİ

726483image1.jpg

HEDEP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise, Devlet Bahçeli’nin uzun sürenin ardından bir anlamda kendi ortağına rest çektiğini belirtti. AKP’nin iktidarını devam ettirmek için anayasayı aparat haline getirdiğini belirten Danış, “İktidar elindeki oy sayısıyla ve yanına aldığı MHP ile anayasayı değiştirme gayesinde ve her adımını buna göre atıyor. Oy oranlarının zayıfladığı için ve her türlü yöntemi kullanmaktan imtina etmiyorlar. Herkesi devreyi sokup seçim kazanmaya çalıyorlar” dedi.

İYİ PARTİ: SIKINTILAR SİSTEMİN TÜMÜNDEN KAYNAKLANIYOR

erhan-usta.webp

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde tek problemin 50+1 meselesi olmadığını belirtti. Esas olarak bu sistemin kendisinin ülkeye ciddi şekilde zarar verdiğini söyleyen Usta, şöyle konuştu:

“Daha önce genel başkanımız bu sistemin zorunlu ittifaklara neden olduğu ve bunun getirdiği sıkıntıların olduğunu belirtmişti. Şimdi Erdoğan da aynısını söylüyor. Sayın Erdoğan niye bu konu üzerine düştü; çünkü 50+1bile ittifak meselesinde alma imkanlarının kalmadığını bildiği için bunu tartışmaya açıyor. Bu kadar çok yetkilerle donatılmış bir çoğunluğun bir fazlasını almadan seçilebilmesi zaten uygun olmaz, hiçbir başkanlık sisteminde böyle bir şey yok. Ama biz sorunu sadece seçilip seçilmeme sorunu olarak görmüyoruz. Bu bir sistem sorunudur. Yaşadığımız sıkıntılar sistemin tümünden kaynaklanan sıkıtılardır, sadece 50+1 ile ilgili sıkıntı değildir.”

DEVA: BAHÇELİ ERDOĞAN’A MESAJ VERDİ

idris-sahin.webp

Deva Partisi Sözcüsü İdris Şahin ise Bahçeli’nin 50+1tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamanın kendilerini şaşırtmadığını söyledi. Şahin, “Çünkü Sayın Bahçeli’nin, iktidar nimetlerinden istifade etmekte son derece mahir ancak sorumluluk almakta bir o kadar cimri davranan birisidir” dedi. Bahçeli’nin yaptığı açıklamanın yapıyı bozacak mahiyette olmadığını ve Erdoğan’a mesaj verdiğini söyleyen Şahin, şu açıklamalarda bulundu:

“Bahçeli Erdoğan’a bir mesaj veriyor ve böyle bir açıklama yapacaksan öncelikle kendi aramızda bir istişare edelim ondan sonra yapılan değerlendirmeler sonucunda bir açıklama yapmak uygun olur düşüncesinde. Sayın Erdoğan ne tür karar alırsa alsın, tek bir yumurta ikizi gibi hareket ediyorlar çünkü Sayın Bahçeli’nin durumu tamamen şu an itibariyle AKP camiası ve özellikle sayın Erdoğan’ın yönetim anlayışıyla esir almış durumda. Otoriter bir yaklaşımla meselelere bakıyorlar. Dolayısıyla bu tür söylentiler gündemin sıcak başlığı olan asıl sıkıntı ve sorunları unutturmaya yönelik. Geçtiğimiz hafta başka bir konu konuştuk, bu hafta farklı bir konu konuşacağız. Yerel seçimlere kadar sayın Erdoğan’ın gündem belirleme yönünde atmış olduğu adımlar hiç eksik olmayacak.”

Öne Çıkanlar