Buldan: Aday çıkarma politikamızı bir kez daha değerlendireceğiz

Buldan: Aday çıkarma politikamızı bir kez daha değerlendireceğiz
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Kadın Parlamento Grubu’nda konuştu. Buldan, "Önümüzdeki günlerde cumhurbaşkanı aday çıkarma politikamızı gelişmelere göre bir kez daha değerlendireceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Partisinin grup toplantısında konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını kutladı ve "Önümüzdeki günlerde cumhurbaşkanı aday çıkarma politikamızı gelişmelere göre bir kez daha değerlendireceğimizi tüm kamuoyuna belirtmek isterim" dedi.

'OLMAYACAK OLAN, BU SEÇİMDE GİDECEK OLAN SİZLERSİNİZ'

Bugünkü grup toplantısında haftasonu Bursa'da ırkçı saldırıya uğrayan Amedspor'u "Amed diye bir yer yok, Bursaspor taraftarını selamlıyorum" sözleriyle hedef alan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye de yanıt verdi. Buldan, "90'ların karanlık çetelerine bir kez daha sahip çıktı. Amed vardır, var olmaya devam edecektir. Amedspor vardır, var olmaya devam edecektir. Amedspor gol atmaya devam edecektir. Olmayacak olan, bu seçimde gidecek olan sizlersiniz" ifadelerini kullandı.

'JİN, JİYAN, AZADİ'

Buldan ayrıca 8 Mart Emekçi Kadınlar gününde alanlarda olacaklarını ifade ederek, salona "Jin, jiyan, azadi" sloganıyla seslendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Parlamento Grubu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında grup toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya, HDP Kadın Meclisi ve bileşen partilerinin temsilcileri, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, SES Eş Genel Başkanı Gönül Adıbelli, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Barış Anneleri, kadın, insan ve hukuk örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Pevin Buldan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

BAHÇELİ'YE CEVAP: AMEDSPOR VARDIR, VAR OLMAYA DEVAM EDECEKTİR

"Hükümetin küçük ortağı biraz önce yaptığı konuşmada, ırkçı saldırılara, 90'ların karanlık çetelerine bir kez daha sahip çıktı. Amed yok dedi, Amedspor yok dedi. Ben de buradan bir kez daha diyorum ki; Amed vardır, var olmaya devam edecektir. Amedspor vardır, var olmaya devam edecektir. Amedspor gol atmaya devam edecektir. Olmayacak olan, bu seçimde gidecek olan sizlersiniz. Irkçı konuşmalarınızla, saldırgan tavırlanırızla gitmeye mahkumsunuz ve bizler sizi göndereceğiz. 90’lı yılların karanlık ruhunu yeniden canlandırmak isteyenlere, faşizmi can suyu olarak görenlere halkımız en büyük cevabını elbette sandıklarda verecek. Bu ülkeyi 90’ların karanlığına götürmenize asla izin verilmeyecek. Ama şunu da ifade etmek isterim ki siz 90’ların karanlık çukurunda kalmaya devam edeceksiniz. Bütün Türkiye halklarına karşı geliştirilen bu tehdidin sahipleri bilsin ki demokrasi ve barış mücadelemizin karşısında bütün kirli tezgâhlarınızla birlikte yenileceksiniz, gideceksiniz ve kaybedeceksiniz."

"Halklarımızın geleceği bizler için her türlü hesabın üzerindedir. Bizler HDP olarak şimdiye kadar nasıl ilkelerimiz doğrultusunda yol aldıysak bundan sonra da bu ilkeler doğrultusunda belirleyici rolümüzü yerine getireceğiz."

"Tekçi, otoriter, erkek egemen iktidarını kesinlikle göndereceğiz. Bu yolda hiçbir hesap, provokasyon bizlere engel olamayacaktır. Çözüm bir arada ortak yaşamı esas alan ilkelerde buluşmaktır. Çözüm; imha ve inkar değil, yok saymak değil, halkların demokrasi, eşitlik ve özgürlük talebini yerine getirmektir."

"Emek ve Özgürlük İttifakı tüm bu gerçeklikleri görerek halkların umudu olacaktır. Ülkenin içine sürüklenmek istendiği kaosa, acılara karşı gün umudu büyütme, dayanışmayı yükseltme günüdür."

"Acımız elbette çok büyük, öfkemiz diri, yasımız derin ve bunun elbette farkındayız. Tüm bunların yanında direnişimiz de dayanışmamız da büyük. Erkek egemen devletin her türlü engellenmesine rağmen büyüyen toplumsal dayanışmamız, kadın dayanışmamız, gençlik dayanışmamız demokratik ve eşit geleceğe dair umudumuzun da kaynağıdır."

"İlk günden itibaren deprem bölgesine giderek kadın dayanışmasını en etkili şekilde yürüten kadınları, mor TIR’ları doldurarak deprem illerine ulaştıran kadınları, zindanlardan gönderdikleri malzemelerle dayanışmanın en güzel örneğini ortaya koyan tüm tutsak kadın yoldaşlarımızı sizlerin huzurunda bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum."

"Bizler bu 8 Mart'ta depremi felakete dönüştüren tek adam rejimine karşı, erkek egemen sisteme ve kadına yönelik sisteme karşı 'Yalnız değil birlikteyiz, jin jiyan azadi' diyerek en güçlü şekilde alanlarda olacağımızı bir kez daha belirtmek istiyorum."

“Maalesef ki meydana gelen depremde on binlerce canımızı kaybettik, yüzbinlerce canımız başka illere göç etmek zorunda kaldı. Enkaz altından kurtarın diyen seslere ilk 3 gün gönüllüler, STK’lar, kadınlar, gençler, muhalif siyasi partiler dışında ne yazık ki ses veren olmadı. Devlet yoktu diyenler enkaz altından yakınlarını çıkartmak isteyenlerin sesiydi.”

“Devlet yoktu, AKP - MHP ittifakı, AFAD, Kızılay yoktu, depremzedelerin seslerine kulaklar tıkalıydı.”

“İnsanlar kendi imkanlarıyla enkaz altındaki yakınlarını çıkarmaya çalıştı. Bunu gözlerimizle Adıyaman’da, Maraş’ta, Hatay’da tanık olduk. Enkaz altında sağ kalanlar ne yazık ki soğuktan donarak yaşamlarını yitirdiler.”

“Depremin öldürmediği yurttaşı hükümetin enkaza dönüştürdüğü kurumların yokluğu öldürdü.”

“Bu yaşananların en büyük sorumlusu bu iktidardır. Halkı kendi kaderine terk eden bu iktidardır. Halka çadır, gıda yardımında bulunmak yerine çadırları satan Kızılay’dır. AFAD görevlilerini elleri kolları boş şekilde, neredeyse üçüncü günden sonra deprem illerine gönderen bu iktidardır.”

'BU HALK SİZE HAKKINI HELAL ETMİYOR, ETMEYECEK'

“Kendileri ifade ettiler, helallik istediler. Buradan bir kez daha söylüyorum. Bu suçun vebalini kaldıramayacaksınız. Bu halk size hakkını helal etmiyor, etmeyecek.”

“İnsanlar kaybettikleri yakınlarının cenazesini bile bulamıyorlar. Cenazeler enkazlarla birlikte kaldırılıyor. Çadır bulan soba, soba bulan yakacak, su, gıda bulamıyor. Üzerinden bir ay geçmesine rağmen bu sorunlar hâlâ devam ettiriliyor. Gereklilik helallik istemek değil istifa etmektir.”

“Bir tek kişinin bile istifa etmemesi utanç tablosudur bu yaşananlar karşısında hakkımızı helal etmiyoruz.”

"Kadınlar bu dönemde de ayrımcılık, ötekileştirme ve şiddetin her türlüsüyle karşı karşıya kaldı. Maalesef deprem bölgesinde engelli ve mülteci kadınalr da ayrımcılığın bambaşka boyutuyla karşı karşıya kaldılar."

"Bir çok kadın depremden sonra yaralanarak engelli kaldı. LGBTİ bireyler depremde de aynı ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kalmıştır. Çoğu zaman kendi arlarındaki dayanışma ile ihtiyaçlarını temin etmişlerdir."

"Kadınların hala barınam ve giyim ihtiyaçlarının olduğunu biliyoruz. Ama bunun dışında da özgün ihtiyaçları olduğunu bilyoruz. Mor kitlerimizle kadınların özgün ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık, devam edeceğiz."

'BU HÜKÜMET ÜLKENİN VE KADINLARIN BAŞINA GELMİŞ EN BÜYÜK AFETTİR'

"Bu hükümet ülkenin ve kadınların başına gelmiş en büyük afettir, en büyük felakettir. Yaşamlarımızı enkaz altında bırakan depremler değil, bu çürümüş rant ve talan düzenidir."

"Eğer HDP belediyeleri kayyım darbesiyle gasbedilmiş olmasaydı insanlarımızın canını kurtarmaya yönelik muaazzam bir çaba ortaya konabilirdi. "

"Çok zor bir dönem yaşadık, devam ediyoruz bu iktidar olduğu sürece. Çok fazla ölüm ve yolsuzluk gördük. Ancak bir taraftan da kadınların dayanışması hepimizin umudunu bir kez daha büyütmüştür. 8 Mart kapsamında bu yıl deprem bölgesindeki kadınlarla buluşmalar gerçekleştirdik."

"Deprem alanlarına mor çadırlarımızı kurmaya devam edeceğiz, mor tırlarımızı göndermeye devam edeceğiz. Tek bir kadın bile bu dönemde kendisini yalnız hissetmeyecek."

"Bu ülkeyi tekçi erkek iktidarının felkaetlerinden biz kadınlar kurtaracağız. Yalnız değil, birlikteyiz, jin jiyan azadi."

"Toplumun değişim iradesini baltayalayan karanlık odaklar halkın demokrasi talebini kuşatmak istemektedir. Artık toplum değişim istiyor."

KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞI HAYIRLI OLSUN

"Kılıçdaroğlu'nu adaylığından dolayı kutlamak istiyorum. Hayırlı olsun. Bizim derdimiz basit hesaplar değil, politik ilkeler ve halklarımıza karşı sorumluluğumuzdur. Önümüzdeki günlerde cumhurbaşkanı aday çıkarma politikamızı gelişmelere göre bir kez daha değerlendireceğimizi tüm kamuoyuna belirtmek isterim." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar