Can Atalay, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay'dan mesaj var: İrade gaspı, hukuk skandalı, adaletsizlik...

Can Atalay, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay'dan mesaj var: İrade gaspı, hukuk skandalı, adaletsizlik...
CHP'li Çakırözer; Can Atalay, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay'ı ziyaret ederek mesajlarını paylaştı. Atalay, vekil seçilmesine rağmen tahliye edilmemesini 'millet iradesinin gaspı' olarak niteledi. Kahraman ve Altınay da 'adalet' mesajı verdi.

Artı Gerçek - CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Gezi Davası kapsamında Marmara (Silivri) Cezaevi’nde tutulan ve 14 Mayıs seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay ile Hakan Altınay ve Tayfun Kahraman’ı bayram sonrasında ziyaret ederek, mesajlarını kamuoyu ile paylaştı. Çakırözer, 2 bin 70 gündür cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala ile de görüştü.

CAN ATALAY: MİLLET İRADESİNİ GASP EDİYORLAR

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, Çakırözer Marmara Cezaevi’nde gerçekleştirdiği ziyaretlerinin ardından tutuklu Milletvekili Can Atalay, ile Altınay ve Kahraman’ın mesajlarını paylaştı. Can Atalay, Çakırözer aracılığıyla cezaevinden gönderdiği mesajında, 46 gündür millet iradesinin gasp edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Hataylılar başta olmak üzere deprem bölgesi ve tüm vatandaşlarımızın buruk geçen bayramını kutluyorum. Bir an önce buradan çıkıp Hataylılar ve tüm vatandaşlarımız için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Beni burada asla kanunlara göre, hukuka göre değil tamamen fiili ve keyfi bir şekilde tutuyorlar. 14 Mayıs akşamından, yani milletvekili seçildiğim andan itibaren 46 gündür beni burada tutarak millet iradesini gasp ediyorlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi bu millet iradesi gaspına sessiz kalmamalıdır.”

‘MECLİS İNSAN HAKLARI KOMİSYONU BENSİZ TOPLANMAMALI’

Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun üyesi seçildiğini ve gelecek hafta bu komisyonun toplantısının yapılacağını hatırlatan TİP’li Atalay, “TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun bir üyesi hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulurken toplanması başlı başına büyük bir hukuksuzluk ve hak ihlalidir. Ya buraya gelecekler, ya da en doğrusu bir an önce beni çıkaracaklar yeminimi edip görevime başlayacağım. Mutlaka ama mutlaka üyesi olduğum komisyonun toplantısı tam katılımla, eksizsiz yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

TAYFUN KAHRAMAN: HUKUK SKANDALI ARTIK SONA ERMELİ

Yargıtay’ın dosyaları hakkında karar vermesi gerektiğini ifade eden Tayfun Kahraman ise, “Yargıtay Başsavcılığı’nın bizim dosyamızla ilgili tebliğnamesini bir an önce hazırlayarak davamıza bakacak olan daireye göndermesini ve hakkımızda alt mahkemelerde içi boş, delilsiz iddianamelere dayanarak verilen hukuksuz kararların bozulmasını bekliyoruz. Bu hukuk skandalı artık sona ermeli” dedi.

HAKAN ALTINAY: TÜRKİYE’NİN İTİBARI DAHA DA KÜÇÜLÜYOR

Yargılandıkları iddianamenin bomboş olduğunu ifade eden Hakan Altınay ise, “Aylardır söylüyorum. Bizi yargılamakta oldukları iddianame bomboş. Beni cebir ve şiddetten 18 yıla mahkum etmek istiyorlar. Benim bomba, mermi, taş hatta hepsini bir kenera bırakın slogan attığımın belgesini ya da kendim atmasam bile birine at dediğimin belgesini ortaya koysunlar. Benden ne dilerlerse dilesinler. Hala ne savcı, ne hakim çıkıp da ‘sen şunu yaptın’ diyebilmiş değil. Bize yapılan, yaşadığımız bu adaletsizlik Türkiye’nin itibarını daha da küçültüyor” ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ ÇAKIRÖZER: HER SAAT TÜRKİYE’NİN DEMOKRASİ AYIBI OLARAK TARİHE GEÇİYOR

Ziyaretleri sonrasında açıklamalarda bulunan Çakırözer, Gezi Davası tutuklularının yaşadığı hukuksuzluğun bitirilmesi çağrısında bulundu. Çakırözer, şunları söyledi:

“İktidardakiler Türkiye Yüzyılı diyor, büyük kucaklaşma diyor ama gazeteciler, seçilmiş milletvekilleri, siyasetçiler, düşünce suçluları bir bayramı daha cezaevinde geçirdi. Bayramın hemen ardından cezaevinde Gezi tutukluları ile görüştüm, seçilmiş milletvekili Can Atalay’ı ziyaret ettim. Osman Kavala tutukluluğunun haksız olduğuna ilişkin 2 AİHM kararı, Türkiye’deki mahkemelerin 2 tahliye ve 2 beraat kararları ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin sayısız çağrısına rağmen hala tutulu. 14 Mayıs seçimlerinde halkın iradesiyle Milletvekili seçilen Can Atalay tam 46 gündür görevine başlayamadı. Yine Hakan Altınay, Tayfun Kahraman, Mücella Yapıcı, Mine Özerden ve Çiğdem Mater 432 gündür haksız, hukuksuz cezaevinde. Gazeteci Merdan Yanardağ bayramda cezaevine konuldu. Onların cezaevinde tutulduğu her gün büyük bir hukuksuzluktur. Bir an önce Gezi Davası’nın Yargıtay’daki duruşmasının yapılması ve artık bu hukuksuzluğun, bu adaletsizliğin sona ermesi gerekiyor. Çünkü içeride geçirdikleri her gün, her saat Türkiye’nin demokrasi ayıbı olarak tarihe geçiyor."

Öne Çıkanlar