Cengiz Çandar'dan Erdoğan'a Anayasa tepkisi: AİHM kararlarını uyguladığınızda yeni bir anayasa önerisiyle gelmeye hakkınız olur

Yayınlanma:
A+ A-
Yeşil Sol Partili Çandar, Anayasa çağrısı yapan Erdoğan'a ve AKP iktidarına sert tepki gösterdi: "AİHM kararlarını uyguladığınız, AYM kararlarına saygı gösterdiğiniz takdirde, yeni bir anayasa önerisiyle bu Meclisin önüne gelmeye hakkınız olur."

Artı Gerçek - Yeşiller ve Sol Gelecek (Yeşil Sol) Partisi Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, TBMM Genel Kurulu’nda, AKP iktidarına ve Anayasa çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a; “Ya Türkiye'nin altına imza koyduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne bağlı kalacaksınız ya Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 90. maddesini uygulayacaksınız ya da hukuku ve insan haklarını ihlal edeceksiniz, Anayasa'yı ihlal edeceksiniz, kural tanımayacaksınız.

Eğer Türkiye'nin imzasının şerefini koruyorsanız, eğer Türkiye Cumhuriyeti Anayasa'sına uyacaksanız, o takdirde; Edirne'de yedi yıldır haksız, hukuksuz biçimde özgürlüğünü gasp ettiğiniz, bu Meclisin uzun yıllar üyesi bulunmuş Selahattin Demirtaş'ı ve hukuku ayaklar altına alarak Silivri'de hayatının altı yılını çaldığınız Osman Kavala'yı serbest bırakacaksınız yani AİHM kararlarını, dolayısıyla Anayasa'nın 90'ıncı maddesini uygulayacaksınız” sözleriyle yanıt verdi.

Cengiz Çandar, dün TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak hukuk ve hak ihlallerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çandar, “Bu kadar basit. Bir karar vermek zorundasınız: Ya Türkiye'nin altına imza koyduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne bağlı kalacaksınız ya Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 90. maddesini uygulayacaksınız ya da hukuku ve insan haklarını ihlal edeceksiniz, Anayasa'yı ihlal edeceksiniz, kural tanımayacaksınız” dedi.

'EĞER TÜRKİYE'NİN İMZASININ ŞEREFİNİ KORUYORSANIZ AİHM KARARLARINI UYGULAYACAKSINIZ'

Anayasa’ya uyulması çağrısı yapan Çandar, şunları söyledi:

“Eğer Türkiye'nin imzasının şerefini koruyorsanız, eğer Türkiye Cumhuriyeti Anayasa'sına uyacaksanız, o takdirde; Edirne'de yedi yıldır haksız, hukuksuz biçimde özgürlüğünü gasp ettiğiniz, bu Meclisin uzun yıllar üyesi bulunmuş Selahattin Demirtaş'ı ve hukuku ayaklar altına alarak Silivri'de hayatının altı yılını çaldığınız Osman Kavala'yı serbest bırakacaksınız yani AİHM kararlarını, dolayısıyla Anayasa'nın 90'ıncı maddesini uygulayacaksınız.

Tam 966 haftadır İstanbul'da yakınlarının cenazelerinin bulunmasından gayrı hiçbir çabası ve amacı olmayan Cumartesi Annelerinin, Anayasa'nın öngördüğü toplantı ve gösteri hakkını kullanmasına engel olarak, ayrıca bu konuda verilmiş olan Anayasa Mahkemesinin kararını tanımayarak her hafta onlara zulmetmekten vazgeçeceksiniz."

'BUNLARI YAPARSANIZ YENİ BİR ANAYASA ÖNERİSİYLE BU MECLİSİN ÖNÜNE GELMEYE HAKKINIZ OLUR'

Yeni bir anayasa söylemlerine değinen Yeşil Sol Partili Çandar, “AİHM kararlarını uyguladığınız, Anayasa Mahkemesi kararlarına saygı gösterdiğiniz, Türkiye'yi hukukun üstünlüğü ilkesinin hüküm sürdüğü bir ülke hâline getirmek için yükümlülük altına girdiğiniz takdirde, işte o zaman temel hak ve özgürlükleri güvence altına alacak yeni bir anayasa önerisiyle bu Meclisin önüne gelmeye hakkınız olur” dedi. (ANKA)

Öne Çıkanlar