CHP, asgari ücret görüşmeleri öncesi Türk-İş'i ziyaret etti: Yılda tek zam kararından geri dönülmeli

CHP, asgari ücret görüşmeleri öncesi Türk-İş'i ziyaret etti: Yılda tek zam kararından geri dönülmeli
Asgari ücret görüşmeleri öncesinde CHP Heyeti, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'a ziyarette bulundu. Ziyaretin ardından açıklama yapan Atalay, enflasyona dikkat çekerken, CHP de yılda tek zam kararının geri çekilmesini istedi.

Artı Gerçek - CHP'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, asgari ücret görüşmeleri öncesi TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti. CHP heyeti ile Türk-İş arasındaki görüşmenin ardından Ergün Atalay ve Gamze Taşcıer basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Asgari ücrete ilişkin konuşan Atalay, "Ülkedeki çalışma şartları ortada, ücret ortada, marketlerde, pazarda fiyatlar ortada. Onun için bunun karanının komisyon, başkanlar kurulu, yönetim her sene nasıl yürüttüyse yine yürütecekler" dedi. Atalay, şöyle devam etti:

"Zaman zaman bir şey ifade ediyorum. Enflasyonu durdursunlar; ete, süte, kiraya zam gelmesin. Asgari ücreti konuşmanın da bir anlamı yok o zaman. Sen zammı ver, ertesi gün zam getir fiyatlara! Bu sürdürülebilir bir iş değil."

'MERKEZ BANKASI VE TÜİK BAĞIMSIZ DEĞİL'

Atalay'ın ardından söz alan Gamze Taşcıer "Bugün bu enflasyon ortamında, Merkez Bankası'nın bağımsız olmadığı, TÜİK'in bağımsız olmadığı bir ortamda asgari ücretle ilgili bir rakam belirtmek sadece sayıdan ibaret olduğunun çok net bir göstergesi" dedi.

Taşcıer, şunları söyledi: "Biz CHP olarak bu dönem asgari ücreti sadece rakamlar üzerinden tartışmanın tek başına bizi işçinin, emekçinin insan onuruna yaraşır bir gelir elde etmesini sağlamayacağını, bu nedenle konuşmamız gereken birçok başlık olduğunu ifade ettik."

'YILDA BİR KEZ ZAM KARARINDAN GERİ DÖNÜLMELİ'

"Umuyoruz pazartesi gününden itibaren yapılan görüşmelerde öncelikle yılda bir kez yapılacak olan asgari ücret ile ilgili bir geri adım atılması gerektiğine inanıyoruz" diyen Taşcıer, şunları kaydetti:

"Şunu ifade edelim, asgari ücrete yılda iki kez zam yapıyor olmak emekçi daha çok kazansın, daha çok emeğinin karşılığını alsın diye mi, yoksa kötü ekonomi yönetimi nedeniyle alım gücünün her geçen gün azalıyor olması nedeniyle bir zorunluluk muydu? Bir zorunluluk olduğu için bugünden bir tek asgari ücret zammı yapılacak açıklaması, bugün açıklayacağınız asgari ücretin bir ay sonra açlık sınırının altında kalacağı gerçeğini örtmüyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar