CHP Grup Başkanı Özgür Özel'den yeni çıkış: İlla genel başkan adayı olayım demiyorum, yeter ki değişim olsun

CHP Grup Başkanı Özgür Özel'den yeni çıkış: İlla genel başkan adayı olayım demiyorum, yeter ki değişim olsun
CHP Grup Başkanı Özgür Özel, partisine yaptığı 'değişim' çağrısı hakkında konuştu: Ben illa genel başkan adayı olayım demiyorum. Yeter ki değişim olsun. Yerel seçim öncesinde CHP'nin güçlenmesi lazım.

Artı Gerçek - CHP Grup Başkanı Özgür Özel, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yaptığı değişim çağrısını yineledi. "Yerel seçime doğru giderken, yani ekim kasım gibi CHP’nin yenilenip güçlenmesi lazım" diyen Özel, kendisinin genel başkan adayı olup olmayacağına dair soruya ise "Ben illa genel başkan adayı olayım demiyorum. Sorumluluktan da fedakarlıktan kaçmıyorum. Kaybeden takımda santrafor olmak yerine şampiyon olmak isteyen takımın her mevkiinde olabilirim" yanıtını verdi.

Özel, seçim sürecinin tamamlanması sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarına yakın tonda konuşmuş, partide "değişim" çağrısında bulunmuştu. Kılıçdaroğlu'na bir kesimden istifa çağrılarının yükseldiği bir dönemde gelen bu açıklamada, CHP Genel Başkanı'na en yakın isimlerden biri olan Özel'in de "bayrak açtığı" şeklinde yorumlanmıştı.

'DEĞİŞİM OLURSA OY VERMEYENLER DE GELEBİLİR'

Bu sözleri hakkında gazeteci Kübra Par'a konuşan Özel, CHP Genel Başkanlığı’na adaylığına ilişkin şunları söyledi: "Bu süreçte mutlaka kuvvetli özeleştiri yapmamız lazım. Bırakın parti mensuplarını, oy veren vatandaşın bize 'Değişin' deme hakkı var. Hatta oy vermeyenler de 'Değişin de oy verelim' diyebilir" ifadelerini kullandı.

'KAYBEDENİN SANTRAFORU DEĞİL, ŞAMPİYONUN OYUNCUSU OLMAK İSTERİM'

"Genel Başkanımız ile çatışmayı da onun hırpalanmasını da doğru bulmam" vurgusu yapan Özel, "Bu süreçte bir kaç aday yarışabilir. Veya bir uzlaşı da mümkün olabilir. Ben illa genel başkan adayı olayım demiyorum. Sorumluluktan da fedakarlıktan kaçmıyorum. Kaybeden takımda santrafor olmak yerine şampiyon olmak isteyen takımın her mevkiinde olabilirim" dedi.

'YETER Kİ DEĞİŞİM OLSUN'

Özel, "Yeter ki değişim olsun. Yerel seçime doğru giderken, yani ekim kasım gibi CHP’nin yenilenip güçlenmesi lazım" diye konuştu.

KÜBRA PAR: ÖZEL, PARTİ İÇİ UZLAŞI İSTİYOR

Seçim sonrasında Habertürk ile yolları ayrılan Par, söyleşiyi Twitter hesabından yayımlayarak şu yorumu yaptı:

"Benim edindiğim izlenim; Özgür Özel adaylık açıklamasını salt Kılıçdaroğlu’na bayrak açmak için yapmış değil. Fakat bu bir danışıklı dövüş de değil. 'İlla ben Genel Başkan olayım' diye bir hırsı yok. Ancak seçimden ve yarıştan da kaçmıyor.

Kılıçdaroğlu’nun daha fazla yıpranmadan, bir abi formülüyle bu sürece öncülük etmesinin, parti içi uzlaşıyla yeni bir genel başkan belirlenmesinin daha doğru olacağına inanıyor. Zaten Özgür Özel CHP Grup Başkanı sıfatıyla hali hazırda Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile yakın olarak çalışıyor.

'CHP'DE GRUP BAŞKANI, HEP GENEL BAŞKAN OLDU'

Hatta yarın Meclis’te CHP’nin kapalı grup toplantısını yönetecek. Bu CHP tarihinde bir ilk çünkü Özgür Özel CHP’nin Genel Başkan olmayan ilk Grup Başkanı. Bir başka ifadeyle, CHP Grup Başkanı’nın Genel Başkan olmadığı bir dönem hiç olmadı.

Ayrıca çok partili dönemde CHP Genel Başkanı’nın milletvekili olmadığı bir dönem de olmamıştı. Kapalı grubun ardından Kemal Kılıçdaroğlu Açık Grup Toplantısı’nda konuşacak. Bakalım değişim taleplerine ilişkin bir yorum yapacak mı…"

Özel, dün gazeteci İsmail Saymaz'a yaptığı açıklamada, “CHP Genel Başkanlığı’na aday mısınız” sorusuna, “Sorumluluk almaktan kaçmayacağım. Ama fedakârlıktan da geri durmayacağım. Konuşmam ve dinlemem gereken herkesle temas edeceğim. Parti kimsenin önünü kapatmamalı” yanıtını vermişti. Özel, sözlerinin "genel başkanlığa yeşil ışık" diye yorumlanması üzerine gazeteci Kübra Par'a yaptığı açıklamada da, "Ben illa genel başkan adayı olayım demiyorum. Sorumluluktan da fedakârlıktan kaçmıyorum. Yeter ki değişim olsun" diye konuşmuştu.

ÖZGÜR ÖZEL: ÇOK OLUMLU REAKSİYONLAR ALDIM

Gazeteci İsmail Küçükkaya ise değişim çağrısının ardından Özel ile yaptığı diyaloğu aktardı. Küçükkaya, Twitter'dan şunları yazdı: "Özgür Özel’e sordum: ‘Değişim talebinden sonra ilk gün nasıl geçti? Nasıl reaksiyon aldınız?’ Yanıtı: ‘Çok olumlu. Beklediğimden çok çok çok iyi.’" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar