CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü... Karayalçın: İmamoğlu, neyin değişimini istediğini açıklamalı

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü... Karayalçın: İmamoğlu, neyin değişimini istediğini açıklamalı
Yayınlanma:
A+ A-
CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşen eski SHP Genel Başkanı Karayalçın, İBB Başkanı İmamoğlu'nun partide 'değişim' talebine ilişkin "Talebin tanımlanması lazım. Neyin değişimini istiyoruz? Açıklanmalı" dedi.

Artı Gerçek - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen eski Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) genel başkanı ve eski bakanlardan Murat Karayalçın, adayların ön seçimle belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu'nun kendisinin görüşüne katıldığını belirten Karayalçın, seçim sonuçlarını ise 'hezimet' olarak değerlendirdi. Yerel seçim öncesinde olağanüstü kurultaya gitmek gerektiğini savunan Karayalçın, Kılıçdaroğlu'nun örgütleri kendisine bağlamasına anlam veremediğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'değişim' talebine ilişkin Karayalçın, "Talebin tanımlanması lazım. Neyin değişimini istiyoruz? Açıklanmalı" dedi.

'PARLAMENTER SİSTEM OLSAYDI BU SONUÇ HEZİMETTİ'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile eski SHP Genel Başkanı Karayalçın, dün CHP Genele Merkezi'nde bir araya geldi. Görüşmenin detaylarını Sözcü'den İsmail Saymaz'a anlatan Karayalçın, Kılıçdaroğlu'nun seçimlerde yüksek bir performans ortaya koyduğunu ama başarıdan söz edemeyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu'na verilen oyların sadece CHP seçmeninin değil, "Erdoğan gitsin" diyenlerin oyu olduğunu belirten Karayalçın, "Parlamenter sistem olsaydı bu sonuç hezimetti. Parti yıllardır yüzde 25'e çakılmış kalmış. Böyle devam edemeyiz" dedi.

'BİZ DÜŞÜK SİYASİ KAPASİTEYLE ÇALIŞIYORUZ'

"CHP neden başarılı olamadı?" sorusuna Karayalçın, şu yanıtı verdi:

"Biz düşük siyasi kapasiteyle çalışıyoruz. Tam kapasiteli örgütün üç işlevi olduğunu düşünüyorum. Birincisi, partinin izleyeceği siyasetin örgüt tarafından belirlenmesi gerekiyor. Oysa bizde danışmanlar ve teknisyenler tarafından belirleniyor. Birincisi bu. İkincisi, adayların örgüt tarafından belirlenmesi. Üçüncüsü broşürdü, afişti, pankarttı… CHP örgütleri yalnızca son söylediğime sıkıştırıldı. Siyaset belirlemesi yok, aday tespiti yok. Bu da düşük kapasiteyi getiriyor."

Karayalçın, olağan kurultaya ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

İMAMOĞLU YORUMU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'değişim' talebine ilişkin Karayalçın, "Talebin tanımlanması lazım. Neyin değişimini istiyoruz? Açıklanmalı" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Kılıçdaroğlu’nun partinin önemli isimlerinden olan Karayalçın ile kurultay süreci, seçim sonuçları ve bundan sonraki yol haritası üzerine görüş alışverişinde bulunacağı belirtilmişti. Görüşme talebinin Karayalçın'dan gittiği öğrenilmişti.

Karayalçın, görüşmenin ardından SÖZCÜ TV’ye yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun istifasının gündeme gelmediğini belirterek, "İstifa konusu hiç konuşulmadı. Ama öyle bir izlenim de edinmedim. Yerel seçimlerde ön seçim yapılması gerektiği söyledim. Aynı kanaatte olduğunu söyledi" demişti.

Karayalçın seçimlerin ardından ise “Önümüzdeki Kurultay sürecinde, seçimlerde yaşanan taktik ve stratejik yanlışlıkların tartışılacağını biliyorum, buna genel başkanlık konusu da eklenebilir. Oysa bana göre, asıl tartışılması gereken konu, Cumhuriyet Halk Partisi'nde düşük kapasiteye yol açan yapısal sorunlardır. Bu sorunlar CHP’nin merkez ve taşra örgütlerinin yeniden yapılandırılması ile aşılabilir” açıklaması yapmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar