CHP’li İlhan Cihaner kurultayda aday olacağını açıkladı

CHP’li İlhan Cihaner kurultayda aday olacağını açıkladı
Yayınlanma:
A+ A-
CHP’li İlhan Cihaner, partide değişimin üç ayaklı olması gerektiğini söyleyerek aday olduğunu belirtti. Cihaner, ‘CHP politikasını doğru şekilde ortaya koyarsa daha yaşanabilir bir Türkiye, daha yaşanabilir bir dünyaya katkı sunabilir’ dedi.

Artı Gerçek - ‘Gelecek İçin Biz' grubunun lideri ve eski İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner de kurultayda aday olacağını açıkladı. Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Cihaner, adaylığı ve CHP’deki değişim tartışmalarına dair konuştu.

Aday olma nedeni açıklayan Cihaner, “CHP politikasını doğru şekilde ortaya koyarsa daha yaşanabilir bir Türkiye, daha yaşanabilir bir dünyaya katkı sunabilir” dedi.

‘DEĞİŞİMİN ÜÇ AYAKLI OLMASI GEREKİYOR’

CHP’de bir değişim olması gerektiğini söyleyen Cihaner şunları kaydetti:

“Değişimin üç ayaklı olması gerekiyor. İlkin, partinin politik ve ideolojik tutumunun netleştirilmesi lazım. En son genel başkanın danışman ataması (Kılıçdaroğlu, Zafer Partili Gökşen Anıl Ulukuş'u danışmanlığa atadı) bugüne kadar izlenen merkez sağa oturma çizgisinin terk edilip Zafer Partisi'ne yakın, daha milliyetçi çizgiye işaret ettiğini düşünüyorum. Bu ikinci bir intihar olacaktır.

Özdağ ile olan ittifak zaten çok anormaldi. Niye? Birinci turda sığınmacı politikasıyla ilgili olarak başka bir şey söylemişsiniz. İkinci turda ZP'nin dilini kullanıyorsunuz.

Protokolde, ilk dört maddenin değiştirilemeyeceğine nasıl imza atarsınız? CHP'nin genetiğinde olan şey bu. Bu çok aşağılayıcı. Kayyum politikaları protokolde ne geziyor? Nitekim ikinci turda Kürt seçmenin sandığa gitmesinde çekingenlik oldu.

‘PARTİ MECLİSİ'NDEKİLER DANIŞMANDAN NASIL HESAP SORACAK?’

İkinci ayağa geliyoruz. O da kadro. Genel Başkan, ‘CHP kadro hareketidir' diyorsa da kadro böyle olmaz. Parti Meclisi'ndekiler danışmandan nasıl hesap soracak?

Danışmana, örgütleri veremezsiniz. Danışmana sosyal medyayı veremezsiniz. Siyasi sorumluluğu olmayan adama yetki veriyorsun. Bir sabah kalkıp şu partiyle ittifak kuracağım diyemezsiniz. Tek adamın belirlenmesiyle milletvekili listesi oluşturursanız kadrodan bahsedemezsiniz.

‘ADAYLARIN YARISINI KADIN YAPMADA ENGEL TEŞKİL ETMİYOR’

Üçüncü ayak, parti içi demokrasi. Antidemokratik uygulamaların günah keçisi olarak siyasi partiler yasası gösteriliyor. Bu büyük bir aldatmaca.

Hiçbir partinin önünde milletvekillerini üyelerle belirlemesinde, adayların yarısını kadın yapmada engel teşkil etmiyor.

‘TARİHİN EN GERİCİ PARLAMENTOSU OLUŞMUŞ’

Partiyi yönetenler, seçim sonuçlarının tabanımızda nasıl bir yıkım yarattığının farkında değil. “25 milyon oya ulaştık” söylemi olağanüstü yanlış. 25 milyon oy iki seçenekli cumhurbaşkanı seçiminde verildi. Kılıçdaroğlu, başarı olduğunu düşünüyor. Başarıyı bırakın, hezimet olarak adlandırıyorum. Önemli kısmı sadece Erdoğan'dan kurtulmak için verildi. Bunların hepsini getirip “Bu bizim başarımızdır” diyemezsiniz. Hezimet dememin en büyük gerekçesi şu: Parlamentodaki çoğunluğu kaptırmışız, tarihin en gerici parlamentosu oluşmuş. AKP ile hareket edebilecek bir sürü milletvekili girmiş. Bu tablodan başarı nasıl çıkarılır?

‘İNSAN HAKKI SAVUNUSU BİLE YAPAMIYORUZ’

İmamoğlu'nun çağrısı hakkında konuşan Cihaner, “İmamoğlu'nun partiyi daha sol-sosyal demokrat bir çizgiye mi oturtacak, bir şey bilmiyoruz” dedi.

Kurultayda aday olduğunu söyleyen Cihaner, “CHP politikasını doğru şekilde ortaya koyarsa daha yaşanabilir bir Türkiye, daha yaşanabilir bir dünyaya katkı sunabilir. Şu anda LGBTİ haklarıyla ilgili İnsan hakkı savunusu bile yapamıyoruz. Merdan Yanardağ birilerinin hoşuna gitmeyen sözleri nedeniyle tutuklandı. Orada refleks çok geç verildi”

‘CUMHURBAŞKANI ADAYLARINI, SİYASAL İSLAMCILARDAN SEÇEMEZ’

Nasıl bir CHP arzuladığını anlatan Cihaner, “Sol, ittifakları öyle kurmaz. Laikliği görmezden gelemez. Eğitimden özelleştirme politikalarına cesur adımlar atar. Sol bir parti emek örgütleriyle organik bağlar kurar. Çevre mücadelesinin ana aktörü haline gelir. İş veren sendikası kuramaz. Cumhurbaşkanı adaylarını, siyasal İslamcılardan seçemez. Bir gün Deniz Gezmiş'i, bir gün Adnan Menderes'i anarak solculuk olmaz. Sahte solculuk bu” vurgusu yaptı.

‘KURULTAYIN DERHAL YAPILIP TARTIŞMALARIN BİTİRİLMESİ LAZIM’

Kurultay derhal yapılması gerektiğini söyleyen Cihaner, “Yanlış buluyorum. Kurultayın derhal yapılıp tartışmaların bitirilmesi lazım. Aksi taksirde tartışmaları yerel seçime götürür. Asıl sorun o zaman ortaya çıkar” diye konuştu.(HABER MERKEZİ)

RÖPORTAJIN TAMAMI

Öne Çıkanlar