CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel'in MYK'sindeki isimler belli olmaya başladı

CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel'in MYK'sindeki isimler belli olmaya başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Kurultayını hafta sonu yapan CHP’de gözler Özel’in Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ekibine çevrildi. CHP'nin yeni genel başkanı seçilen Özgür Özel’in MYK'si için konuşulan isimler kimler?

Seda TAŞKIN


ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı'nda ikinci turda 812 oy alan Özgür Özel'in CHP Grup Başkanı olmasıyla, 13 yıllık Kemal Kılıçdaroğlu dönemini sona erdi. Yarın (8 Kasım), yeni Genel Başkan Özgür Özel'in Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etmesi sonrası devir teslim töreni gerçekleşecek. Gözler de yeni seçilecek Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerine yöneldi. Parti kulislerinde Özel’in Parti Meclisi’nde (PM) olduğu gibi kadın ve genç kotasını koruyacağı belirtiliyor.

BULUT, ÖRGÜTLERDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI OLACAK

Artı Gerçek’in edindiği bilgiye göre; Yeni MYK’de Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısının CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un olacağı konuşuluyor.

Geçtiğimiz haziran ayında Kemal Kılıçdaroğlu, CHP MYK Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğunu kendisine bağlamış, bu karar tepki çekince de yerine Engin Özkoç'u danışman olarak Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına atanmıştı.

SAVUNMA POLİTİKİLARI İLE İLGİL GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI OLUŞTURULACAK

Öte yandan parti kulislerinde, CHP MYK’de savunma politikaları ile ilgili genel başkan yardımcılığının oluşturulabileceği, bu göreve ise 'FETÖ’nün kumpas davalarından Askeri Casusluk davasından bir süre tutuklu kaldıktan sonra beraat eden emekli Tümamiral Yankı Bağcıoğlu’nun gelmesi bekleniyor.

Partide yeni MYK’de CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın da yer alacağı konuşuluyor. Bu kapsamda Bakan’ın, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olacağı iddiaları da konuşulanlar arasında.

PARTİ SÖZCÜLÜĞÜ İÇİN SELİN SAYEK BÖKE’NİN İSMİ GEÇİYOR

Kulislerde ayrıca, Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine ise Gökçe Gökçen’in geleceği belirtilirken, Kılıçdaroğlu döneminde partinin Genel Sekreterliğini yürütmüş olan ve Özgür Özel’in listesinden PM’ye giren Selin Sayek Böke’nin yine aynı göreve devam edeceği ve parti sözcülüğünü de üstlenebileceği ifade ediliyor.

Kurultay öncesinde Özgür Özel’in PM listesine aday olarak açıkladığı isimlerden ekonomist Prof. Dr. Yalçın Karatepe’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilmesi beklenirken, Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine ise İklim Uzmanı Dr. Baran Bozoğlu’nun getirilmesi öngörülüyor.

Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’ndan giren dış politika uzmanı Prof. Dr. İlhan Uzgel’in Dış Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirileceği belirtilirken, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine Gökhan Zeybek’in getirilebileceği partide konuşulanlar arasında.

Medya Planlama ve Sosyal Medya Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevi yürüten Eren Erdem’in yerine Gazeteci-Yazar Ali Haydar Fırat’ın getirileceği belirtiliyor.

Öne Çıkanlar