Çiçek’ten Özel’e tepki: Anayasal düzeni ortadan kaldırmanın ortağı oluyorsunuz

Çiçek’ten Özel’e tepki: Anayasal düzeni ortadan kaldırmanın ortağı oluyorsunuz
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Genel Başkanı Özel’in PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük sözlerine tepki gösteren HEDEP vekili Cengiz Çiçek: “İmralı’da askıya alınan hukuku görmedikçe AYM kararlarının uygulanmamasının ve anayasal düzenin ortadan kaldırılmasının ortağı oluyorsunuz."

Artı Gerçek - Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İstanbul Milletvekili Cengiz Çiçek, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in KKTC ziyaretinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük sözlerine sert tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından tepki gösteren Çiçek, şu ifadeleri kullandı:

“CHP’de ‘değişim’ iddiası resmi ideolojinin çizdiği sınırlarla belirleniyor. Resmi ideolojinin telkinleri, CHP’nin siyasi omurgasıdır. Sayın Öcalan üzerinde tarihte görülmemiş; anayasa ve uluslararası hukuku hiçe sayan mutlak tecrit haline tek söz etmeden resmi yalanlar ve kara propagandalara sığınmak ‘değişim’ değil, kendilerine çizilen resmî yoldan devam demektir.”

‘İKTİDARA HİZMET, MUHALEFETE ÖRTÜK DESTEK'

Özel’in sözlerinin iktidarın kara propagandasına hizmet ettiğini belirten Çiçek, şöyle devam etti:

“Özgür Özel ve yeni yönetim, CHP’yi ‘resmi muhalefet’ten gerçek muhalefete dönüştürmedikçe ‘değişim’ iddiası AKP’nin iktidarı kaybetmesini sağlayamaz. Ancak gerçek bir muhalefet, bu ülkede demokrasiye ve barışa katkı sağlayabilir. Sayın Öcalan’a uygulanıyor diye mutlak tecride ses çıkarmamak, iktidara anayasanın askıya alınması opsiyonunu sağlamaktan başka bir şeye yaramaz. ‘Anayasaya aykırı ama evet’ demekle, Anayasanın mutlak tecrit ile ihlal edilmesine ses çıkarmamak arasında tek bir fark yoktur. Birincisinde Demirtaş ve Yüksekdağ başta olmak üzere birçok siyasetçi arkadaşımız rehin alındı. İkincisinde ise bu ülkedeki barış umudunu köreltmek isteyen iktidara, muhalefet örtük destek sağlıyor.

‘ORTAĞI OLUYORSUNUZ’

Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi konusunda sokağa çağrı yapan resmî muhalefetin, söz konusu Kürt halkı ve iradesi olunca resmi söyleme sarılmasına ve anayasanın askıya alınmasına hizmet etmesine elbette şaşırmıyoruz. İmralı’da askıya alınan hukuku görmedikçe ve karşısında durmadıkça AYM kararlarının uygulanmamasının ve anayasal düzenin ortadan kaldırılmasının da ortağı oluyorsunuz. İktidarın değirmenine su taşıyan bu uğursuz rolünüzden sıyrılmadıkça dün olduğu gibi bugün de yarın da değişimin değil statükonun savunucusu olmaya devam edeceksiniz. Bu yüzden resmi muhalefet olmaktan kurtulmadıkça hep kendinize demokrat olacak ve iktidardan hiç bir farkınız kalmayacak.

'İKTİDARDAN KURTULMANIN YOLU'

Gerçek bir muhalefet resmi ideolojinin zehirli diline sığınarak yapılmaz. Bu zehirli dille Sayın Öcalan’ın gündelik polemiklerin konusu yapılmasını net şekilde ret ediyoruz. Varlığını keyfiliğe, özel savaşa ve kumpasçılığa dayamış iktidardan kurtulmanın yolu, başta mutlak tecrit olmak üzere her türlü hukuksuzluğa karşı çıkmaktan geçmektedir.”

HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan da Özgür Özel’in "Abdullah Öcalan'dan medet umacağıma Demirtaş'a yapılan hukuksuzluğu eleştirmek çok daha izah edilebilir bir şeydir" sözlerine sosyal medya hesabından şöyle yanıt verdi:

'DÜŞMANLARINIZI TARTARKEN DE KÜRTLERİ KULLANIYORSUNUZ'

“Bir yandan demokrat, insan haklarına saygılı görünmeye çalışan, öte yandan sorunları kördüğüme çevirmiş olan devlet ezberleriyle statükoya göz kırpan bir lider ‘değişim’ iddiasında gerçekten kararlı mı? Yıllardır hiçbir hukuk normu gözetilmeden tecritte tutulan Sayın Öcalan hakkında bir şey söylemeden önce onun temel hukuki hakları için kılınızı kıpırdattınız mı? İyi Kürt, kötü Kürt oyunlarınız daha önce çok denendi. Karşılıklı düşmanlarınızı tartarken de Kürtleri kullanıyorsunuz. Buna izin vermeyiz.”

ÖZGÜR ÖZEL NE DEMİŞTİ?

CHP lideri özgür Özel, KKTC ziyaretinde yerel seçimlere dair yaptığı konuşmada, PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili şöyle konuşmuştu:

"Abdullah Öcalan'dan medet umacağıma Selahattin Demirtaş'a yapılan hukuksuzluğu eleştirmek çok daha izah edilebilir bir şeydir. Selahattin Demirtaş bir partinin genel başkanıyken alındı, cezaevine kondu ve birçok hak ihlal kararlarına rağmen hâlâ orada tutuluyor. Oysaki kendisi 40 bin kişinin katili Abdullah Öcalan'la mektup arkadaşlığı yapmaktadır. Ondan mektup alıp, yerel seçimlerde mektup okutturmaktadır. Binali Yıldırım'ı destekletmektedir. Yani esas kimin kimle ilişkili olduğunu vatandaşımız takdir etsin. Biz hukuksuz yargılamalara ve hukuksuzluklara itiraz etmeye devam edeceğiz." (MA,ANKA)

Öne Çıkanlar