'Çocuklar ölmesin' diyen Ayşe Öğretmen Yeşil Sol Parti'den aday adayı oldu

'Çocuklar ölmesin' diyen Ayşe Öğretmen Yeşil Sol Parti'den aday adayı oldu
Yayınlanma:
A+ A-
‘Çocuklar ölmesin’ çağrısı yapan Öğretmen Ayşe Çelik, Yeşil Sol Parti'den Diyarbakır milletvekili aday adayı oldu. Ayşe Öğretmen adaylığını “Çocuklarımızın özgür ve ana dillerinde yaşadıkları, annelerin ağlamadığı bir gelecek hayali ile” diye duyurdu.

Artı Gerçek - Kamuoyunda Ayşe Öğretmen olarak bilinen ve Beyaz Show'da "Çocuklar ölmesin" dediği için altı aylık bebeğiyle birlikte cezaevine konulan Ayşe Çelik, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'den Diyarbakır milletvekili aday adayı oldu.

Diyarbakır'da öğretmenlik yapan Ayşe Çelik hakkında, Aralık 2015-Mart 2016 arasında süren sokağa çıkma yasakları döneminde Kanal D’de yayımlanan Beyaz Show'a telefonla katılarak “Çocuklar ölmesin” dediği için dava açılmış ve Çelik bebeğiyle birlikte hapse atılmıştı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'den milletvekili aday adayı olduğunu duyuran Ayşe Çelik sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Amed'teyim. 28.Dönem Yeşil Sol Parti'den Amed milletvekili aday adaylığı başvurumu yaptım. 'Çocuklarımızın özgür ve ana dillerinde yaşadıkları, annelerin ağlamadığı, barışın hüküm sürdüğü bir gelecek hayali ile...”

NE OLMUŞTU?

9 Ocak 2016’da Beyaz Show’u Diyarbakır’dan arayan Ayşe Çelik, "Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın" demişti. Bunun üzerine “Terör örgütü propagandası” ile suçlanan Ayşe Öğretmen'e 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. 2019 yılında, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali yaşandığına dair kararının ardından cezaevinden tahliye edilen Çelik, yeniden yargılandığı davada beraat etmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar