Demirtaş'ın avukatları Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacak

Demirtaş'ın avukatları Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacak
Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Eylül 2022 19:31
A+ A-
Selahattin Demirtaş'ın avukatları, Demirtaş'ın Mersin saldırısını kınayan paylaşımına "KATİL DEMİRTAŞ!” diyen Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Mersin'deki polisevine yönelik saldırıyı kınadığı mesajından sonra, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "KATİL DEMİRTAŞ" diyerek yaptığı paylaşım yargıya taşınıyor. 

Demirtaş'ın avukatları yazılı bir açıklama yaparak, Soylu ile Soylu'nun tivitlerini retweet eden, hakaret ve tehditlerine katılıp yorum yazanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve haklarında tazminat davası açacaklarını duyurdu. 

'Demirtaş Savunma Grubu' imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Şiddeti kınayan bu barışçıl açıklamadan kısa bir süre sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sayın Demirtaş’ın açıklamasının görselini de ekleyerek "KATİL DEMİRTAŞ!", "6-8 Ekim’in faili", "o kadar iğrenç ve aşağılıksın ki" ifadelerinin yer aldığı bir twit atmış, kendince müvekkilimizi saldırının müşterek faili olarak itham etmiştir."

"Müvekkilimiz Sayın Demirtaş'ın bu açıklamaya karşı gösterdiği tepki sonrasında ise Soylu, müvekkilimizi "sarı torba" göndermesi ile açıkça tehdit etmiştir."

"Süleyman Soylu'nun hakaret ve tehdit etmeye yeltendiği Sayın Demirtaş, herhangi biri değildir. Gerek HDP Eş Genel Başkanı olarak, gerekse de HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak girdiği seçimlerde milyonlarca oy almış, bu yönüyle milyonlarca kişiyi temsil eden bir kişidir. Dolayısıyla Süleyman Soylu, halka hakaret etmeye yeltenmiştir. Halka hakaret ve barışçıl çağrılarda bulunan siyasetçileri tehdit ederek toplumsal sorunların siyasetle çözülmesi çabalarını sabote etmektedir."

"HDP ve Sayın Demirtaş'a oy veren yurttaşların da vergilerinden maaş alan, devletin kendisine verdiği olanakları kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, şiddeti kınayan Sayın Demirtaş'a yönelik hakaret ve tehditleri açıkça suçtur. Bulunduğu makamın ve içinde yer aldığı partinin yetki ve nüfuz alanının konforunu kullanan Süleyman Soylu, bu hukuk dışı yaklaşımları ile halen yargılaması devam eden ve masumiyet karinesi altında olan müvekkilimizin yargısal sürecine açıkça müdahale etmektedir."

"Süleyman Soylu ile Soylu'nun tivitlerini retweet eden, hakaret ve tehditlerine katılıp yorum yazan, hakaret içerikli tweeti alıntı yaparak paylaşanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağını ve haklarında tazminat davaları açılacağını belirtmek isteriz."  
 

Öne Çıkanlar