Destici'nin iktidar eleştirisi yasağı, BBP'de art arda istifa getirdi

Destici'nin iktidar eleştirisi yasağı, BBP'de art arda istifa getirdi
BBP’den ilk istifa eden isim BBP MKYK üyesi ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Tahir Şahin, yaptığı açıklama ile BBP Lideri Mustafa Destici’nin yasak koyduğunu doğruladı: Hükümet politikalarını eleştiremezsiniz, eleştirecekseniz istifa edin.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin partinin yönetimine koyduğu AKP iktidarına eleştiri yasağı istifalara yol açtı. BBP MKYK üyesi ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Tahir Şahin'in ardından MKYK üyesi Abdurrahman Açıkgöz de istifa etti. Şahin ve Açıkgöz’ün istifalarını Gökmen Türkkanı ile Fatma Yümlü’nün istifaları takip etti.

'MUHSİN YAZICIOĞLU'NA İHANETTİR'

BBP’den ilk istifa eden isim BBP MKYK üyesi ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Tahir Şahin, yaptığı açıklama ile Mustafa Destici’nin yasak koyduğunu doğrulayarak, "Muhsin Başkanın emaneti olan Alperenler ve BBP bu değildir. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyememek Muhsin Yazıcıoğlu'na ihanettir” dedi.

Şahin’in istifasının ardından diğer bir MKYK üyesi Abdurrahman Açıkgöz de istifasını sosyal medya hesaplarından duyurdu. Şahin ve Açıkgöz’ün istifalarını Gökmen Türkkanı ile Fatma Yümlü’nün istifaları izledi. MKYK üyelerinin istifalarının ardından bu kez de Sinop İl ve İlçe örgütleri topluca istifalarını duyurdu.

YÖNETİMDEN AÇIKLAMA GELMEDİ

İstifalar hakkında Genel Merkez tarafından açıklama yapılmazken, ilk açıklama MKYK üyesi ve teşkilat başkan yardımcılığı ile parti üyeliğinden istifa eden Tahir Şahin’den geldi.

Tahir Şahin Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada MKYK toplantısını işaret ederek BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin tüm yönetim kadrolarına konuşma yasağı getirdiğini söyledi. Şahin "İstifaların iki nedeni var. Birincisi konuşma yasağı. Daha doğrusu AKP’yi eleştirme yasağı. İkincisi de seçimlere kendi amblemimiz altında değil de AKP’nin kanatları altına sığınarak girilme isteği. Bunlar Şehit Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu’nun kemiklerini sızlatacak istek ve girişimlerdir. İstifadan başka çare kalmamıştı" dedi.

'DESTİCİ, SEÇİME PARTİ AD VE AMBLEMİYLE GİRME SÖZÜNE UYMAYACAK'

Cumhuriyet’e konuşan Tahir Şahin 18.10.2020'de yapılan BBP kurultayında ve sonrasında tüm İl ve ilçe örgütlerine bundan sonraki seçimlerde kendi ad ve amblemleri altında seçime girme sözü verdiklerini ancak gelinen süreçte BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin bu söze uymayı düşünmediğini belirterek “Bırakın kendi ad ve amblemimiz altında seçime girmeyi, bir de ‘Cumhur İttifakı'na zarar vermemek adına‘ konuşma, yazma yasağı ile karşılaştık. Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Başkanımızın emaneti olan Alperenler ve BBP’nin 2023 oy pusulasında yer almaması, bunun yerine AKP adı altında Sayın Destici’nin tek bir milletvekilliği ile BBP’nin meclise taşınması kabul edilemez bir yoldur" dedi.

'HÜKÜMETİN POLİTİKALARINI ELEŞTİREMEZSİNİZ, ELEŞTİRECEKSENİZ İSTİFA EDİN' DEDİ'

BBP MKYK toplantısında yaşananları da anlatan Tahir Şahin, “Sayın Genel Başkan 'Cumhur İttifakı'na zarar vermemek adına' yasaklar getirdi. MKYK’ye hitaben ‘Cumhur İttifakı'na zarar vermemek adına hükümetin politikalarını eleştiremezsiniz, eleştirecekseniz MKYK kimliğinizi bırakın, istifa edin, şahsi düşüncelerinizi o zaman ifade edebilirsiniz ‘ şeklinde talimatta bulundu. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyemedikten sonra siyaset yapmanın bir anlamı yok. Siyaset halka karşı değil, halk için yapılır. Ne acıdır ki, en cahil insan, başkasının dünyası için, kendi ahiretini satanlardır. Şehit Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nun yolunda yürüyenler, milletvekilliği uğruna kendi ad ve amblemini yok sayamazlar ve hele de ülkeyi hemen her noktada kaosa itenlere karşı susamazlar, susturulamazlar. Siyasetin görevi, Türkiye Cumhuriyeti’nin selameti için susmak değil konuşmaktır. Halkımız için, Türkiye için gerektiğinde Meclis dışında kalmayı göze alabilmek, Muhsin Yazıcıoğlu’nun yolunda yürümek demektir. Bizler de siyasetten şahsi hiçbir çıkar beklentisi olmayanların yapması gerekeni yaptık ve BBP’den ayrıldık. Bu durum Muhsin Yazıcıoğlu’nun yolundan ayrıldığımız anlamına da gelmemelidir" şeklinde konuştu.

Tahir Şahin, istifaların önünün kesilebilmesi için il ve ilçe teşkilatlarının tek tek arandığını, İl ve İlçe Başkanlarına 2024 yerel seçimleri için Belediye Başkanlığı ve meclis üyelikleri sözü verildiğini de sözlerine ekledi.

Öne Çıkanlar